
Hádka o prezidenta - títo Kyjevčania sa včera na demonštrácii Ukrajina bez Kučmu dohodnúť nevedeli.
FOTO - REUTERS
Keď vlani zmizol ukrajinský novinár Georgij Gongadze, zdalo sa, že pôjde „len“ o ďalší nevyriešený prípad vraždy žurnalistu. Takých nie je na Ukrajine málo - väčšinou ide o služobníkov pera, ktorí skrížili cesty nemenovaným mocným. Gongadze kritizoval na svojom internetovom serveri www.pravda.ua hlavu štátu. Svojim známym sa sťažoval, že ho sleduje tajná polícia. Potom zmizol a po čase sa našlo jeho bezhlavé telo. Identifikácia sa vliekla mnoho týždňov a dodnes nie je jasne potvrdená. Rovnako váhavo postupovali úrady pri vyšetrovaní celého Gongadzeho prípadu.
Stany na Kreščatiku
Bývalý agent tajnej služby v zahraničí zatiaľ vypovedal, že Gongadzeho nechal odstrániť prezident. Parlamentnej opozícii poskytol pásky s nahrávkami istých Kučmových rozhovorov so šéfom tajnej služby. Odvtedy uplynuli týždne a hnev Kučmových kritikov rastie. Sám prezident vystupuje tak nepresvedčivo ako jeho policajti - trvá na svojej nevine, ale uplynulý víkend bez udania dôvodu odvolal šéfa tajnej služby Leonida Derkača. Neochotne dokonca pripustil, že hlas na páskach hovoriaci vulgárne zmesou ruštiny a ukrajinčiny patrí jemu, teda Kučmovi, ale obsah bol účelovo zostrihaný.
Do ulíc Kyjeva vyšlo opakovanie do päťtisíc ľudí, desiatky ich už od januára stanujú na Kreščatiku, hlavnom kyjevskom bulvári. Vznikla akcia Ukrajina bez Kučmu a parlamentná opozícia, jednotná v kritike prezidenta, založila Fórum národnej spásy.
Objavili sa ďalšie obvinenia zo zasahovania štátnych orgánov proti slobode tlače - televízny kanál 1+1 uviedol, že štátni predstavitelia osobne ovplyvňujú politické spravodajstvo. Problém s licenciou má kritické súkromné Rádio Continent, ktoré vysiela správy západných staníc a v ktorom bol Gongadze zamestnaný.
Kučma podporuje reformy a demokraciu, orientuje svoju krajinu na spoluprácu s Európskou úniou a NATO, ale na druhej strane využíva široké prezidentské právomoci a opiera sa o ľudí z bývalej KGB.
Rusko i Západ chcú pokoj
Včera navštívil Ukrajinu tím EÚ, v nedeľu ruský prezident Vladimir Putin. Kým Javier Solana a spol. žiadali Kučmu o ochranu slobody tlače, Putin viackrát zdôraznil, že jeho návšteva bola dlho vopred plánovaná a sústredil sa na čisto ekonomické témy.
Vzťahy s Ruskom sa po sporoch okolo krádeže tranzitovaného ruského plynu ako-tak urovnávajú. Moskva sľúbila pomôcť Ukrajine po uzavretí Černobyľa s dodávkami elektriny a kauzy typu Gongadze ju vôbec nevzrušujú. S investormi zo Západu to má Kyjev o poznanie horšie. Zlým signálom bolo nedávne odvolanie vicepremiérky Julie Tymošenkovej. Jej úlohou bolo potierať korupciu v energetickom sektore a mala vraj veľa nepriateľov, ktorí boli naopak Kučmovými priateľmi. Prezident ju zbavil funkcie krátko po tom, ako Medzinárodný menový fond po dlhom čase uvoľnil ďalší úver Ukrajine. Včera ju už polícia zatkla.
Investorov dnes ľaká politická nestabilita Ukrajiny - a k tomu MMF odmieta ďalšiu 190-miliónovú pôžičku, pretože je „nespokojný s pomalým postupom reformy“.
„Kučmagate oslabila postavenie Ukrajiny na Západe a prezident Kučma je nútený obrátiť sa k Rusku,“ tvrdí ruský denník Izvestija. Nemá celkom pravdu. Rusko, rovnako ako Západ, má veľký záujem, aby Kučma zostal prezidentom. Je totiž považovaný za záruku vybalansovaných vzťahov s oboma stranami. „Ani Rusko, ani Európska únia si neželajú problémy na vlastnom prahu. A myslíme si, že politická premena bude pokojná,“ povedal o súčasnej kríze istý západný diplomat akreditovaný v Kyjeve. Ak aj prezident má prsty v Gongadzeho zmiznutí, radšej to ani nevedieť. BAŠA JAVŮRKOVÁ