
V lete chráňte mobil pred prachom, nenechávajte ho na palubnej doske auta a vode sa radšej vyhýbajte „širokým oblúkom“. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
sk Peter Tureček. Ak by nedodržiaval niektoré „protitepelné“ zásady, mohlo sa to s jeho mobilom skončiť horšie.
Dôležité je chrániť svojho mobilného miláčika pred prachom a vodou. Napriek vysokej odolnosti telefónov proti slnku odborníci odporúčajú, aby ľudia pri kúpaní nenechávali mobily na priamom slnku. „Nebezpečenstvo vznikne vtedy, ak by ste telefón nechali za zadným sklom auta, kde sa môže prehriať na dvojnásobok teploty ovzdušia,“ hovorí Tureček.
Jaroslav Javorka z predajne a servisu Ericssonu varuje aj pred priesvitnými plastovými puzdrami na mobily. „Puzdrá, ktoré nie sú od pôvodných výrobcov, spôsobujú zaparenie telefónu. Telefón sa zarosí, vzniknutá vodná para ho môže dokonca znefunkčniť,“ upozorňuje Javorka.
Mobily viac ako teplo trápi voda. Bežným letným problémom sú „utopené telefóny“. „Ak to nie je vodotesný telefón, môže zoxidovať jeho plošný spoj, na čo sa u výrobcu alebo v servise nevzťahuje záruka. Je to zvyčajne neopraviteľné,“ varuje Tureček. Mobily preto radšej nepotápajte, ak nie sú označené ako vodotesné.
Dá sa vôbec premočený mobil zachrániť? Podľa Javorku niekedy áno. „Mobil rýchlo vytiahnite z vody a odpojte ho od batérie. Batériu radšej späť nevkladajte a telefón nezapínajte, môže skratovať. V servise ho vyčistia, mobil môže fungovať ďalej,“ vysvetlil Javorka.
Pri lacnejších typoch telefónov hrozí, že sa na slnku prehrejú plasty, čo môže ovplyvniť polovodiče vnútri, a tým aj batériu a elektroniku mobilu. Vysokým prehriatím vysielacej časti môže odísť signál. Staršie displeje telefónov môžu na teple prestať ukazovať to, čo majú.
Servisy očakávajú väčší nápor zákazníkov s „letnými chorobami“ mobilov po návrate z dovoleniek. Sezónne sa im zvýšil počet „utopených telefónov“, inak je prevádzka rovnaká ako po iné mesiace roka.
Prenos signálu v mobilnej sieti GSM na počasie citlivý nie je. „Môže sa však stať, že extrémne hustý letný dážď by dočasne znížil kvalitu signálu, pretože by sa neprenášali vysokofrekvenčné vlny medzi dvoma anténami,“ povedal hovorca Orangeu Peter Tóth.
JOZEF GRYGA