
V letných mesiacoch treba vodu, ktorá sa z jazierka rýchlo odparí, dopĺňať. FOTO – ARCHÍV
Jazierko musí harmonicky zapadať do záhrady. Nebudujeme ho preto v kúte ani pod listnatými stromami (opadané lístie zakysľuje vodu), ktoré vodnú hladinu tienia. Pre malé deti môže byť aj maličké jazierko nebezpečné, musí byť preto na dobre viditeľnom mieste.
Podľa vlastných predstáv vyhĺbime jamu, tak, aby na jednej strane mala spád. Vyložíme ju hrubou vrstvou mäkkého materiálu, ktorý izolačnú fóliu chráni pred poškodením ostrými kameňmi. Aby sme rozmer fólie odhadli správne, odmeriame maximálnu dĺžku a šírku jazierka a k tomu prirátame dvakrát maximálnu hĺbku.
Pri zakladaní jazierka musíme vybrať vhodné rastliny, ktoré treba aj správne umiestniť. Rastliny obľubujúce vlhkosť (kosatec, puškvorec, záružlie, nezábudka a iné) vysadíme na jeho okraj. Druhy rastúce v hlbokej vode korenia síce na dne jazierka, ale listy majú na hladine (lekná, močiarka vodná).
Vysádzame ich koncom jari vo vegetačných nádobách na dno. Svojimi listami spolu s plávajúcimi rastlinami (eichhornia, kotvica plávajúca) tienia jazierko a zabraňujú tvorbe nežiaducich rias. Podvodné rastliny (vodomor kanadský, stolístok klasnatý) nie sú síce dekoratívne, ale zásobujú vodu kyslíkom.
Jazierko treba po určitom čase čistiť a rastliny prerieďovať. Aby sa nenarušila ekologická rovnováha, čistíme len tretinu jazierka. Vláknité riasy, ktoré sa občas objavia v podobe plávajúcich chumáčov na hladine, hneď odstraňujeme.
RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD.