
Stredisko vzniklo v roku 1994 po dohode Mečiarovej vlády a OSN. Prvé dva roky jeho činnosť financovala holandská vláda. Úlohou strediska je dohliadať na dodržiavanie ľudských práv na Slovensku, vypracúvať výročnú správu o stave dodržiavania ľudských práv. Stredisko vydáva aj publikácie a organizuje školenia a konferencie týkajúce sa ľudských práv. Na základe zákona o stredisku peniaze na jeho činnosť a platy pre 8 zamestnancov idú z rozpočtu ministerstva spravodlivosti. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Slovenské národné stredisko pre ľudské práva stále nemá nového riaditeľa. Pre dovolenky nebola ani včera nová správna rada strediska uznášaniaschopná. Riaditeľa zvolí až v septembri.
Príchod nového šéfa má byť ďalším krokom k premene strediska na štandardne fungujúcu organizáciu. Doterajší riaditeľ Ondrej Srebala, ktorý je vo funkcii od vzniku strediska v roku 1994, už niekoľko rokov bráni kontrole strediska, hoci ho platí štát. Kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu odmietol vpustiť.
Vlani pritom stredisko dostalo zo štátneho rozpočtu 7,2 milióna korún. Riaditeľ, ktorý mal dobré vzťahy s exponentmi Mečiarovej vlády, od zmeny vlády v roku 1998 tvrdí, že kontrola NKÚ by bola porušením nezávislosti strediska. O tom, ako vlani použil peniaze, zverejnil len stručný dokument na internete, v ktorom audítorka konštatuje, že „výsledok hospodárenia je v súlade so zákonom o účtovníctve“.
Od roku 1998 sa vláda dvakrát pokúšala situáciu v stredisku zmeniť novelou zákona, ktorá by umožnila zvoliť novú správu radu a nového riaditeľa. V roku 2001 novelu vrátil prezident a poslanci SDĽ za ňu znova nehlasovali. Druhý pokus v marci toho roku prezident znova vrátil, tentoraz sa však koalícia zjednotila a novela prešla.
Srebala so správnou radou odmieta komunikovať. „Na predchádzajúcom zasadnutí sme ho požiadali, aby do piatich dní po doručení uznesenia poskytol základné materiály – zápisy z bývalých správnych rád, rozpočet a iné. Uznesenie písomne dostal, založil ho do skrine a odišiel na dovolenku. Už je tam tretí týždeň,“ hovorí predsedníčka správnej rady Mária Sabolová. „Považujem to za nie celkom štandardné konanie výkonného riaditeľa voči členom správnej rady.“ Mandát riaditeľovi zanikne až zvolením nového.
V novej správnej rade strediska piatich členov vymenujú prezident, predseda Národnej rady, ombudsman, minister práce a sociálnych vecí a predseda vlády na návrh mimovládnych organizácií. Ostatných štyroch vymenujú dekani Právnických fakúlt v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach. Jedinou kandidátkou na novú riaditeľku strediska je Terézia Horská, ktorá dnes pracuje na Úrade vlády.
(mar)