BRATISLAVA – Smer už po tretí raz prichádza do parlamentu s návrhom zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Tentokrát ide o návrh ústavného zákona, ktorým by sa mali riešiť len veľké prípady nezákonného obohatenia sa od roku 1990.
Koalícia v predchádzajúcich prípadoch návrhy Smeru odmietla. Dnes však ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh normy, ktorá podľa šéfa strany Roberta Fica kopíruje jeho návrh.
Smer nepredkladá zákon preto, aby konkuroval vládnemu, tvrdí Fico. Naopak, je pripravený na diskusiu.
Prednostne by sa zákon mal vzťahovať na ústavných činiteľov, vyšších štátnych funkcionárov a ďalšie osoby, ktoré boli od januára 1990 oprávnené prijímať dôležité finančné a hospodárske rozhodnutia. Zákon bude aplikovateľný iba, ak hodnota majetku, ktorého pôvod nevie dotknutá osoba vysvetliť, presahuje tisícnásobok minimálnej mzdy čiže 5,5 až 6 miliónov korún. (Pozri aj 8. stranu) (tasr)