
Herci v muzikáli Jamesa Stevensa Večer s Josifom - muzikál Stalin.
FOTO - REUTERS
Je možné si pri nej s účinkujúcimi zaspievať, napríklad skladby Pani Stalinová ľutuje, Sladký Stalin, opäť ťa milujem alebo Žúr v gulagu.
Autor predstavenia - študent z Cambridge James Stevens pripúšťa, že mnohým sa jeho dielo nepáči. Trvá však na tom, že muzikál sa snaží byť satirický, nie je o zľahčovaní. „Strhávali nám plagáty a ľudia nám na ulici nadávali,“ hovorí dvadsaťdvaročný Brit.
„V nijakom prípade nechceme minimalizovať hrôzy. Len sa snažíme, aby ľudia mysleli. Je to veľmi aktuálny príbeh o zneužívaní moci. Ide o ríšu pekla, o osu zla,“ obhajuje svoje dielo, ktoré naštudoval herecký zbor jeho univerzity.
Podobnú polemiku vyvolalo pred časom hudobné predstavenie Jarný čas pre Hitlera od Mela Brooksa.
Kolotoč Fringe začal 3. augusta a dnes má už prestížnu povesť: prinajmenšom ako jeden z najuznávanejších a najväčších fringe festivalov na svete. Označenie fringe alebo okraj už dnes platí za značku aj know-how. Podľa edinburského vzoru vznikli vo svete desiatky festivalov s rovnakou filozofiou: stačí sa len včas prihlásiť, zaplatiť výdaje a prilákať publikum. Na edinburský Fringe festival totiž mieria tie najlepšie nezávislé súbory.
PAUL MAJENDIE, reuters