Bývanie vo vlastnom štýle

Bývať vo vlastnom, v novom a po novom je veľkým umením. Ak sa vám to podarilo, celkom určite ste spravili niečo štýlotvorné: zodrali ste zopár párov topánok pri naháňaní zmlúv, potvrdení, povolení a iných potrebných papierov od výmyslu sveta, zdolali ...


Okrem vypracovania kvalitného návrhu dbá interiérový architekt aj na jeho realizáciu. „Vyžaduje si to komplexný servis, teda zháňanie materiálov a pracovných síl. Sme schopní zabezpečiť aj toto,“ hovorí architektka Dana Mušecová.



Vybraná farebnosť a materiály sú výsledkom spoločného úsilia architekta a klienta. Dominantnou farbou sa v tomto prípade stala upokojujúca lososovoružová. Je ňou vymaľovaná obývacia časť, je použitá v zákutí, vymedzuje vstup do kuchyne a na balkón. Okrem nej nájdeme v byte i modrú, žltú, oranžovú či červenú – na nábytku, maľovke aj v dekoráciách. Kuchyňa je skrytá (vpravo), dostupná je z dvoch strán a jej neželaná sedliackosť nenarúša atmosféru bytu. „Dlho sme rozmýšľali, ako zaretušovať ťažkopádnosť kuchynskej rustikálnosti, ktorá sa k celému priestoru nehodila,“ hovorí Ing. arch. Šárka Daňková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bývať vo vlastnom, v novom a po novom je veľkým umením. Ak sa vám to podarilo, celkom určite ste spravili niečo štýlotvorné: zodrali ste zopár párov topánok pri naháňaní zmlúv, potvrdení, povolení a iných potrebných papierov od výmyslu sveta, zdolali ste aj boj s priestorom, robotníckymi úderkami, možno ste dokonca výrazne obohatili svoje stavebné vedomosti a rozvinuli remeselné zručnosti. A popri tom ste nezabudli na svoj vkus. Klobúk dolu. Má ešte niekto na vás? Áno, ak máte vy naňho. Na interiérového architekta.

Niektorí ho ešte stále považujú za veľký luxus, iným sa zase zdá, že platiť za cudzie nápady sú zbytočne vyhodené peniaze. Ako inak – všetko záleží na vašom osobnom prístupe. Ak nemáte prostriedky na zaplatenie architektonického návrhu, iste sa vynájdete inak. Výsledok by mal byť rovnaký – chcete sa cítiť dobre na mieste, pre ktoré ste niečo urobili.

SkryťVypnúť reklamu

Iba vlastný interiér vás naučí prispôsobiť sa

Interiérového architekta si klient najíma zväčša na základe odporúčaní známych. Dôvera k jeho poslaniu rastie u nás stále pomaly – priamo úmerne k zvyšovaniu životného štandardu. Ak vám v spolupráci s ním nebráni nič okrem vašej osobnej nedôvery, pokúste sa jej zbaviť. Profesionálne architektonické návrhy sa vašim požiadavkám vždy dajú prispôsobiť. „Občas sa stane, že klient presadí nápad, ktorý sa neskôr neosvedčí, no architekt dbá o to, aby bola vždy možnosť vrátiť sa k pôvodne navrhovanému riešeniu,“ hovorí architektka Dana Mušecová z Bratislavy.

„Väčšinou navrhujeme interiéry v domoch a bytoch,“ pokračuje. „Samozrejme, obracajú sa na nás klienti, ktorí na to majú. Myslím si však, že ľudia u nás za duševnú prácu ešte stále neradi platia. Navyše, keď sa rozhodnú využiť služby interiérového architekta, väčšinou si to vyžaduje aj dosť náročný komplexný servis – teda zháňanie materiálov a pracovných síl. Sme schopní zabezpečiť aj to,“ zdôrazňuje Dana Mušecová.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen návrh je dušou bývania

Tvorba interiéru je obojstranná záležitosť, ktorá si vyžaduje intenzívny dialóg medzi klientom a architektom. Podľa odborníkov by mal byť architekt empatický. Jeho prístup je teda vždy individuálny. Popritom sa usiluje každý interiér urobiť nadčasovo, aby sa dal využívať dlhé roky. Jeho práca spočíva v dvoch úrovniach: vypracuje architektonický návrh, ktorý rieši dispozície a interiérové vybavenie, a potom dohliada na realizáciu.

Podľa českej architektky Šárky Daňkovej medzi ľuďmi stále prevláda názor, že interiérový architekt pracuje iba pre horných desaťtisíc.

„Nie je to tak, oplatí sa investovať do profesionality. Pre nás je dôležité otvoriť sa, prejaviť svoju osobnosť a pocity. Je to základ pri komunikácii s klientom,“ hovorí. „Zaujíma nás uňho každý detail. Zameriavame sa na jeho osobnosť, vkus, vzťah k farbám, materiálom. Vždy si to však vyžaduje obojstrannú dôveru.“

SkryťVypnúť reklamu

EVA ANDREJČÁKOVÁ

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC A MEGARON

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu