Akrobacia nad hladinou

„Predskokanmi“ nedávnych majstrovstiev sveta v plávaní v Barcelone boli skokani do vody. Tento nádherný a náročný šport ešte nemá toľko fanúšikov, aby sa dal robiť pre peniaze. Hoci pri pohľade na všetky tie vruty a obraty sa divákovi tají dych, odborníci


Poloha schyľmo v prevedení Austrálčanky Iriny Laškovovej na MS v Barcelone. Laškovová skoky z 1 m dosky vyhrala.


FOTO – TASR/AFP


tvrdia, že skoky do vody nie sú nebezpečné. Disciplína, v ktorej súťažiaci predvádzajú akrobatické kúsky medzi nebom a vodnou hladinou, sa do programu olympiády dostala už v roku 1904 v St. Louis. Ženy súťažili od roku 1912.

Na Slovensku v tomto športe dodnes niet pretekára. „Jeden bol, ale už si nespomeniem, ako sa volal,“ márne lovil v pamäti bývalý plavec a dnes šéf komisie rozhodcov Bratislavského plaveckého zväzu Otakar Žilavý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nemáme nikoho

Dnes tento šport na Slovensku ani nie je kde trénovať. „Skokanský mostík bol na Lafranconi za hlbokého socializmu a tesne po otvorení aj na bratislavských Pasienkoch. Desaťmetrová veža bola v Bojniciach, aj som si z nej pár ráz skočil, ale to už je minulosť. Dnes niet skokana ani trénera, ktorý by sa tomu venoval,“ hovorí Žilavý.

Aký je to rozdiel oproti susediacej Ukrajine, ale aj Česku. „U nás je minimálne desať miest, kde sa skáče do vody a záujem neutícha,“ hovorí zaporožský kouč Igor Gulov, ktorý od roku 1996 žije a trénuje v Čechách. „Vediem skokanský oddiel v Pardubiciach. Jeden zo štyroch, ktoré v krajine fungujú. Dva sú v Prahe, jeden v Brne a posledný u nás. Je o to slušný záujem. Momentálne koučujem skupinku dvadsiatich detí,“ hovorí Gulov. Ako šéftréner sa v Zaporoží tešil so svojimi zverencami z desiatich titulov juniorských majstrov sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Aj jeho prekvapuje, že na Slovensku sa skoky do vody vôbec neudomácnili. „Na žiadneho slovenského pretekára či klub si nespomínam. A pritom sme vlastne susedia. Zvláštne.“


Poloha skrčená v podaní ruského skokana, ktorý má pre tento šport najpriliehavejšie meno – volá sa Alexander Dobroskok.


FOTO – TASR/AFP


Po pätnástke neskoro

Najlepší vek pre začínajúcu skokanku do vody je podľa Gulova sedem rokov, no neodmietne ani staršie záujemkyne. „Výborné je, ak sa predtým venovali gymnastike. To je priam ideálny základ. Ešte do pätnástich rokov sa s talentom dá čo-to urobiť.“

Mnohé dievčatá prichádzajú na prvý tréning samy od seba. Iné talenty vyhľadáva sám. „Viaceré nádeje som našiel v škole. Niektorých záujemcov prilákajú občasné preteky. Na prvý pohľad vyzerajú skoky zložito, ale stačí jedna súťaž a ak máte záujem porozumieť, rýchlo sa zorientujete.“

SkryťVypnúť reklamu

Trénuje sa aj na trampolíne, pretekár musí postupne získať dokonalú orientáciu vo vzduchu i pod vodnou hladinou. Výhodou pri skokoch je, že sa dá pretekať podstatne dlhšie ako v gymnastike. Dvadsaťročný gymnasta či gymnastka sú výnimkou, Rus Dmitrij Sautin sa na majstrovstvách sveta v Barcelone tešil z titulu rok pred tridsiatkou.


Nemka Anett Gammová v prehnutej polohe počas semifinále júlových MS v Barcelone.


FOTO – REUTERS


Riskujete len modré brucho

V Pardubiciach organizujú okrem normálnych tréningov už aj kurzy pre verejnosť. „Keď deti vidia súťaž na vlastné oči, dostanú chuť čosi sa z tohto nádherného športu podučiť,“ hovorí Gulov. Zranenia sa podľa neho báť nemusia. „Možno to pri skokoch z desaťmetrovej veže vyzerá nebezpečne, ale je to len zdanie. Je to úplne normálny šport, pri ktorom riskujete nanajvýš modré brucho – keď úplne pokazíte dopad a skočíte ‘pupkáča‘. Futbal je oveľa nebezpečnejší.“

SkryťVypnúť reklamu

Andreas Wels a Tobias Schellenberg počas synchronizovaných skokov z 3 m dosky. Tie sú najnovšou disciplínou a pre mnohých divákov zároveň najatraktívnejšou. Rozhodcovia na rozdiel od súťaže jednotlivcov majú podelené úlohy. Jedni známkujú synchronizáciu, iní sledujú osobitne predvedenie skoku každého zo skokanov. FOTO – REUTERS


Pravidlá skokov do vody

Skáče sa z metrovej, trojmetrovej dosky a z desaťmetrovej veže. Dosky majú dĺžku 4,8 m, šírku 0,5 m. Sú pružné, vďaka čomu, na rozdiel od neohybnej veže, pomáhajú skokanovi k vysokému odrazu.

Skoky, ktoré skokan môže predviesť, sú rozdelené do 6 skupín:

1 skoky dopredu – 2 skoky dozadu – 3 skoky zvratné (z postavenia čelom k vode skáče pretekár dozadu) – 4 skoky spätné (zo stoja chrbtom k vode skáče pretekár dopredu) – 5 vruty – 6 skoky zo stoja na rukách

SkryťVypnúť reklamu

Počas letu vzduchom sa rozlišujú tri polohy:

1 prehnutá poloha (telo je napnuté ako luk) – 2 poloha schyľmo (telo je ohnuté v bedrách, ale nohy sú napnuté v kolenách) – 3 poloha skrčená (kolená sú pritiahnuté k pleciam, ruky oblápajú píšťaly).

Na súťaži predvádzajú pretekári rad predpísaných skokov podľa stupňa náročnosti a niekoľko podľa vlastného výberu. Bodujú ich siedmi rozhodcovia známkami od 0 po 10. Za absolútne nevydarený skok dávajú 0 bodov, vynikajúcemu prináleží desiatka. Hodnotí sa odraz, poloha za letu, spôsob zvládnutia predpísaných pohybov a dopad do vody (za dokonalý sa považuje dopad vo vzpriamenej polohe s rukami a nohami v predĺžení trupu, ktorý zabezpečí skokanovi hladké vkĺznutie pod vodu – mal by sa do nej zabodnúť ako nôž).

SkryťVypnúť reklamu

Najnižšia a najvyššia známka sa škrtá, výsledný súčet sa násobí koeficientom náročnosti skoku. Čím je vyšší, tým je vyššia aj konečná známka.

Osobnosti skokov do vodyGreg Louganis (USA) – najlepší skokan do vody v histórii. Dodnes je jediným skokanom, ktorý dokázal dve olympiády po sebe vyhrať skoky z 3-metrovej dosky i z veže. Po triumfoch v Los Angeles r. 1984 vyhral o štyri roky neskôr aj v Soule aj napriek tomu, že sa tri týždne pred ich začiatkom dozvedel, že je HIV pozitívny. Počas soulskej kvalifikácie pretekov z 3 m dosky si poranil hlavu o dosku a bazén sa farbil dočervena, no nevzdal to. Hlavu mu zašili a súťaž vyhral. Až neskôr sa priznal, že v tom čase už vedel o svojej chorobe.

„Skoky nie sú pre mňa len pilovaním vysokonáročnej koordinácie vlastného tela. Hľadám v nich harmóniu pohybu, akú umelci nachádzajú v balete,“ vyznal sa bývalý gymnasta a tanečník, ktorý sa v roku 1995 priznal k homosexuálnej orientácii.

SkryťVypnúť reklamu

Dmitrij Sautin (Rusko) – dvadsaťosemročný rodák z Voroneže získal na nedávnych majstrovstvách sveta v Barcelone jedenástu zlatú medailu z vrcholných šampionátov. V súčte s olympiádou a Svetovými pohármi už dvadsiatu. Pre jeho pokoj pred skokmi ho prezývajú Železný muž . Na olympiáde v Atlante 1996 zarmútil celú Ameriku, keď nedovolil domácim skokanom získať ani jednu zlatú medailu (podelil si ich s Číňanmi). Na európskom šampionáte v Helsinkách 1999 získal tri desiatky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu