ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
O pohárik marhuľovice, slivovice či hruškovice by milovníci pálenky tento rok nemali mať núdzu. Liehovarníci už začali páliť a predpovedajú dobrý rok. „Očakávame, že pálenky bude viac ako vlani a dobrej kvality. Urodilo sa veľa ovocia,“ hovorí predseda Združenia páleníc a majiteľ pálenice v okrese Partizánske Jozef Beňo.
Ovocie dokonca dozrelo o dva až tri týždne skôr ako po minulé roky. „Na príčine sú vysoké teploty a sucho. Rok bol bohatý hlavne na marhule, no urodilo sa i dosť broskýň,“ povedal tajomník zo Slovenského zväzu záhradkárov Juraj Korček, podľa ktorého boli problémy len s jedným druhom sliviek, ktorý napadla choroba.
Vďaka skoršej úrode ovocia začali pálenice s prácou o niečo skôr ako po iné roky. „Začali sme už v polovici júla, čo je o tri týždne skôr ako zvyčajne. Prvé išli na rad čerešne a potom broskyne. Neskôr začneme kvasiť slivky, jablká a hrušky,“ vysvetlil majiteľ pálenice Jozef Beňo.
Hoci ovocia bolo dosť, ceny ovocných páleniek pravdepodobne neklesnú. Fľaša 50-percentnej litrovej slivovice by mala podľa páleníkov stáť približne sedemdesiat korún. „Liter stopercentného alkoholu by výrobcovia pálenky nemali na trhu ponúkať pod cenu 130 korún,“ dodáva Korček.
Vyššie ceny na tento rok neavizovali ani výrobcovia ostatného tvrdého alkoholu. „Pokiaľ sa ešte nezvýši cena energie, cukru, melasy či kukurice, ceny ostatnú na súčasnej úrovni,“ povedal tajomník zo Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Vladimír Beláčik.
Celkovo na Slovensku pôsobí podľa Združenia páleníc asi 147 páleníc. Daňovo zvýhodňované sú takzvané pestovateľské pálenice, ktoré môžu ročne vyprodukovať len 18 litrov stopercentného alkoholu na osobu. Namiesto 250 korún spotrebnej dane za hektoliter čistého alkoholu, ktorú platia ovocné liehovary vyrábajúce neobmedzené množstvo pálenky, platia štátu iba tretinu.
„V praxi sa to však robí tak, že sa zvyšné litre prepíšu na iných členov rodiny. Viac problémov nám však robia ilegálni páleníci, ktorí štátu neplatia ani spotrebné dane a ani daň z pridanej hodnoty,“ sťažuje sa Korček. „Čierni“ liehovarníci totiž ponúkajú pálenku za oveľa nižšiu cenu a spôsobujú finančné problémy legálnych páleníc.
Výroba liehovín v litroch
ukazovateľ prvý prvý
štvrťrok štvrťrok
2003 2002
výroba liehovín 7 948 441 8 923 221
dovoz liehovín 1 708 700 2 175 100
vývoz liehovín 58 800 79 300
Poznámka: Páleníci vyrobili vlani približne 841 237 litrov čistého alkoholu. Údaj je však skreslený, nakoľko viaceré pálenice neplatia štátu dane a držia sa v anonymite.
zdroj: Združenie výrobcov liehu a liehovín