
Na urológii na Kramároch má každá kancelária otvorené okná i dvere a vnútri ventilátor. „Dodržiavame pitný režim a máme dokonca aj výrobník ľadu, taký oficiálny,“ hovorí hrdo jedna zo sestier. FOTO SME – MAREK MICHALÍK
V Dérerovej nemocnici na bratislavských Kramároch majú len jedno moderné oddelenie s klimatizáciou - neurochirurgiu. Rozdiel oproti ostatným dusným a vlhkým oddeleniam skutočne cítiť. „Takto by to malo byť všade, ale tam vonku je sauna,“ hovorí vrchná sestra.
V izbe na konci moderne zariadenej chodby ležia dvaja pacienti po ťažkej operácii. „Máme šťastie, že sme tu,“ hovorí ťažkým hlasom šedivý pán, čo bez pohnutia leží na posteli. „Len keby som nemal bolesti.“
O niekoľko poschodí nižšie, na urológii, žiadnu klimatizáciu nemajú. Ale pacienti sa príliš nesťažujú: „Je to tu lepšie ako doma, aspoň tu máme prievan,“ tvrdí mladý pacient, ktorý sedí na posteli pri otvorených dverách.
„Najhoršie je to popoludní, keď priamo do izieb praží slnko. Ale inokedy sa to dá vydržať - máme fólie na všetkých oknách. Niekedy je teplo horšie pre zdravotníkov ako pre pacientov, pretože sú stále na nohách a väčšmi sa potia,“ hovorí hlavná hygienička nemocnice Anna Hardošová.
Najhoršia situácia je na operačných sálach - tie sa v týchto dňoch menia na sauny. „V sále s klimatizáciou máme 27 stupňov, v tej bez klimatizácie až 36 stupňov,“ hovorí mladá inštrumentárka z traumatológie. „Je tam skutočne hrozné teplo, hlavne keď musíte mať košeľu, dlhé nohavice, plášť, čiapku, rúško na tvár a gumené rukavice. To sa človek potí aj pri dvadsiatich stupňoch.“ Navyše, pri operáciách sa pre sterilný vzduch nesmú otvoriť okná.
„Operačné sály boli kedysi klimatizované, ale klimatizáciu sme zrušili, pretože bola zastaraná. Teraz sa ju postupne snažíme rekonštruovať,“ hovorí Hardošová. „Pre operačný tím je to nadmerná záťaž, ale musia to vydržať.“
Riaditeľ nemocnice však pre teplo povolil chirurgom opustiť nemocnicu, keď majú urobené všetky naplánované operácie.
Problémy s teplom pri operáciách majú aj lekári z otorinolaryngologickej kliniky na Zochovej ulici. „Je to nepríjemné stáť päť-šesť hodín naobliekaný v operačke,“ hovorí jeden z nich. „Operuje sa normálne, hoci máme na operačke niekedy aj 40 stupňov a žiadnu klimatizáciu.“ V nemocnici však majú uprostred letných horúčav aj iný problém - netečie im teplá voda. „Niektorí pacienti, ktorí sa vôbec zvládli v takej studenej osprchovať, dostali triašky a zimnice,“ hovorí spomínaný lekár.
Vo Vojenskej nemocnici zase operujú cez leto len nevyhnuté veci a malé zákroky. „Ťažšie operácie si na leto neplánujeme,“ povedal chirurg Patrik Javorčík. „Pacienti sú pripútaní po operácii na lôžko a keď je na izbe strašne teplo, môže nastať dehydratácia. Okrem toho v teple sa rany hoja komplikovanejšie a je väčšie riziko infekcie,“ hovorí Javorčík. Na operačnej sále majú klimatizáciu, aj na áro oddelení. Teplo je teda len v izbách bez klimatizácie.
Na chirurgii na Miczkiewiczovej problémy nemajú. V lete operujú menej a operačka je klimatizovaná. (japa, miš)