
Švajčiarsky národný deň pripomínali na minulej výstave aj návštevníci s obrovskými polystyrénovými kusmi syra na hlave. FOTO – TASR/EPA

Slovenský pavilón na EXPO 2000 v nemeckom Hannoveri predstavoval projekt ďalšieho vzdelávania žien.
FOTO – TASR/EPA
BRATISLAVA – Slovensko bolo jednou z krajín, ktoré v roku 1997 podporili kandidatúru Japonska na usporiadanie svetovej výstavy EXPO 2005. Či sa na nej aj zúčastní, dodnes sa však nevie, hoci začiatok výstavy – marec 2005 – vzhľadom na potrebné prípravy nie je príliš vzdialený.
Kým v Českej republike už beží konkurz na projekt, u nás nie je rozhodnuté ani len to, či Slovensko bude vystavovať. „Aby sa výstava pripravila kvalitne, treba minimálne dva roky,“ upozorňuje predseda Sekcie veľtrhov a výstav pri Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore Ladislav Švihela. „Ak by sa rozhodlo hneď, ešte aj teraz by sa to dalo technicky zvládnuť,“ tvrdí. Švihela je generálnym riaditeľom Agrokomplexu – Výstavníctvo Nitra, ktoré sa podieľalo na príprave EXPO v kanadskom Vancouvri. Upozorňuje, že práve na nedostatok času pred pár rokmi doplatila česká strana nedokončeným pavilónom.
O účasti môže rozhodnúť len vláda. Ministerstvo hospodárstva pripravilo už druhýkrát potrebný materiál. Kedy sa ním bude vláda zaoberať, to zatiaľ nie je známe.
Diskusie o účasti Slovenska už od roku 2000 sprevádzajú spory medzi ministerstvami. Pôvodne to bol spor medzi ministerstvom hospodárstva a Kňažkovým ministerstvom kultúry, ktoré chcelo prípravu prebrať. Keď ministerstvo hospodárstva ustúpilo, prišli voľby a nový minister kultúry Rudolf Chmel už o organizáciu výstavy záujem nemal.
Dnes sa spor točí okolo peňazí. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že na výstavu potrebuje aspoň 150 miliónov. Ministerstvo financií tvrdí, že je to veľa a je ochotné vyčleniť najviac 60 miliónov – presne toľko, koľko na posledné EXPO 2000 v Hannoveri. Navyše, požaduje od rezortu hospodárstva zdôvodnenie výdavkov a vyčíslenie prínosov výstavy pre Slovensko. „Aby boli peniaze využité čo najefektívnejšie, aby boli vybraní naozaj tí, čo s tým dokážu niečo urobiť,“ povedal hovorca ministra financií Peter Papanek.
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že finančný prínos z účasti sa nevyčísľuje. „Účasťou na Svetovej výstave sa Slovensko zviditeľňuje a propaguje, t. j. vytvára sa mimoriadna príležitosť na prezentáciu krajiny na svetovom fóre,“ píše v materiáli pre vládu. Sumu 150 miliónov považuje za primeranú, vzhľadom na vzdialenosť a ceny v Japonsku. Porovnáva ju s EXPO 2000 v Hannoveri, kde sa konečné náklady vyšplhali takmer na 130 miliónov. Rozdiel 66 miliónov vtedy išiel z Fondu na podporu zahraničného obchodu.
Ak vláda aj schváli účasť Slovenska, musí prebehnúť konkurz na generálneho komisára slovenskej expozície, ktorého musí opäť schváliť vláda. Až potom sa môže uskutočniť výberové konanie na projekt. Výstavnícke organizácie zatiaľ žiadne informácie o príprave na EXPO podľa Švihela, „bohužiaľ, nedostali“.
EXPO 2005 bude v Aichi
Svetová výstava EXPO 2005 bude v Aichi – jednej z troch najväčších prefektúr Japonska – od 25. marca do 25. septembra 2005. Výstavný komplex sa buduje 20 kilometrov od mesta Nagoja, na rozhraní miest Seto a Toyota, ktoré sú symbolom tradičného a moderného Japonska.
EXPO 2005 má motto: Za hranicami rozvoja: Objavovanie múdrosti prírody. Základnou myšlienkou je harmonizácia ľudskej činnosti so zákonitosťami prírody pri zdôraznení princípu obnovy prírody. EXPO 2005 kladie veľký dôraz na zachovanie životného prostredia, preto bude až 85 percent celkovej plochy pokrytých zeleňou. (hr)
Čo Slovensko pripravuje
* Presnú kalkuláciu nákladov na výstavu ministerstvo hospodárstva zatiaľ nemá.
* Predpokladá sa, že Slovensko podobne ako v Hannoveri nebude mať samostatný pavilón, ale len expozíciu.
* V roku 2004 by podľa predbežných odhadov malo ísť 90 miliónov na úhradu všetkých poplatkov japonskej strane, návrh a výrobu expozície, výrobu a nákup propagačných materiálov a predmetov, oficiálneho katalógu, filmového dokumentu, umeleckých exponátov a podobne.
* V roku 2005 sa ráta so sumou 60 miliónov korún, ktorá sa použije na prípravu, prevádzkovanie a likvidáciu slovenskej expozície vrátane personálneho obsadenia, transport exponátov, propagačných materiálov, umeleckých predmetov, zabezpečenie Slovenského národného dňa. Spresnenie nákladov plánuje ministerstvo predložiť vláde až v novembri 2004.
* Česká vláda schválila účasť krajiny už v novembri roku 2001, začiatkom marca vyčlenila na účasť 300 miliónov českých korún.
* Česká komora architektov podľa českého týždenníka Týden už stihla vyhlásenú súťaž na český pavilón spochybniť. (hr)