postarať každodenná drsná realita. Čílskym úradom na ochranu práv maloletých sa však takéto metódy nezdajú vhodné, a tak začali vyšetrovanie nemeckej nadácie, ktorá „trestné pobyty“ detí v Čile sprostredkováva, napísala agentúra AFP.
Podľa správ čílskej tlače umiestnila nadácia Life Jugendhilfe Project v posledných ôsmich rokoch zhruba dve desiatky nemeckých detí v čílskych rodinách s nízkymi príjmami. Za každé dieťa im potom vypláca mesačne 284 dolárov (asi 10 500 korún).
Deti vo veku 14 rokov prichádzajú do Čile bez toho, aby mali predtým na túto krajinu akékoľvek väzby či vedeli španielsky. „Chceme zistiť situáciu (nemeckého) dieťaťa, ktoré v súčasnej dobe žije v Čile. Máme na túto prax dosť negatívny názor, pretože metódy, ktoré spočívajú vo vytrhnutí dieťaťa z jeho prostredia a jeho odoslanie ďaleko od domova, sú úplne neprijateľné,“ povedala agentúre AFP riaditeľka oddelenia práv a zodpovednosti detí pri Národnej službe pre mladistvých (Sename) Carmen Andradeová. Podľa zistenia jej odboru sa teraz v Čile zdržiava v chudobných rodinách v rámci trestu osem nemeckých detí.
O skúsenostiach s prijatím takéhoto dieťaťa rozprávala časopisu El Mercurio Alejandra Trujillová. Jej rodina prijala Nemca Marka Kristika, ktorého rodičia poslali do Čile po tom, čo sa pokúsil nožom zabiť svoju matku. „Bola to dosť traumatizujúca záležitosť,“ zverila sa pani Trujillová. „Keď som k nemu prilipla, dozvedela som sa o tom, čo urobil v Nemecku. A potom som dostala strach.“
Nemecká ambasáda v Čile podľa svojho vyhlásenia opakovane žiadala nadáciu Life, aby podrobne informovala čílske úrady o svojich aktivitách, o ktorých je zastupiteľský úrad informovaný od roku 2000. Vyjadrenie vedúcich pracovníkov nadácie sa agentúre AFP dosiaľ nepodarilo získať. (čtk, r)