
Jednou z podmienok zamestnania sa je vstupná lekárska prehliadka.
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
Zamestnávateľ, ktorý sa rozhodne prijať nezamestnaného do trvalého pracovného pomeru, vydá budúcemu pracovníkovi predbežnú pracovnú zmluvu. Tú musí žiadateľ o prácu doniesť na okresný úrad práce. Úradníci ho vyradia z evidencie a dajú mu o tom potvrdenie. Až na základe neho ho nový zamestnávateľ môže prijať do riadneho pracovného pomeru.
Zamestnať dlhodobo nezamestnaných, ktorých úrad práce evidoval viac ako rok, je pre firmy výhodnejšie. Čerstvý zamestnávateľ dlhodobo nezamestnaného získa totiž na základe potvrdenia z Okresného úradu práce nárok na rôzne úľavy. Počas nasledujúcich piatich mesiacov nemusí platiť za takéhoto zamestnanca odvody do zdravotnej, Sociálnej poisťovne ani do fondu zamestnanosti.
Nezamestnaný musí pred nástupom do práce navštíviť aj lekára. Vstupnú lekársku prehliadku má každý raz do roka zadarmo, inak sa za ňu lekárovi platí. Ceny za prehliadku sa pohybujú od dvesto do tristo korún. Lekár vydá žiadateľovi potvrdenie o jeho zdravotnom stave pre zamestnávateľa s konštatovaním, či je, alebo nie je spôsobilý vykonávať danú prácu.
Ak sa niekto hlási do práce v rizikovom prostredí, napríklad do lakovne, lekár mu dá spraviť laboratórne testy, v ktorých sa skúma napríklad stav pečene. Sprísnené vstupné prehliadky majú aj tí, ktorí nastupujú do zamestnania ako vojaci, vodiči alebo piloti. Tí musia absolvovať prehliadku u špecialistu v nemocnici.
Nezamestnaný, ktorý sa zamestná na rizikovom pracovisku, musí rátať s pravidelnými ročnými lekárskymi prehliadkami. Tie by mu mal platiť zamestnávateľ. Okrem toho má každý raz za dva roky nárok na preventívnu lekársku prehliadku, ktorú platí zdravotná poisťovňa.
(tv)