
Zľava: Andreas Sonder, Peter Trachsel a Liliane Csuka pred jedným z diel. FOTO – TIBOR SOMOGYI
Studené útroby šamorínskej synagógy slúžia v lete aj ako vyhľadávané miesto na odpočinok. Priaznivci výtvarného umenia ju poznajú aj pod názvom At Home Gallery. V piatok v nej otvoria modernú výstavu troch švajčiarskych výtvarníkov: Petra Trachsela, Liliane Csuka a Andreasa Sondera.
Švajčiarsky výtvarník Peter Trachsel si vyhľadal v odbornej literatúre, čo presne znamená slovo synagóga. Je to spojenie dvoch slov: spolu - zhromažďovať. Pripomenulo mu to jeho práce zo Santa Marie, malej dedinky vo švajčiarskych horách, kde nejaký čas tvoril. Aj preto, že Šamorín v preklade takisto znamená „Santa Maria“. „Umenie je pre mňa synonymom komunikácie,“ hovorí pre SME Peter Trachsel. Na otázku, o čom teda jeho práca vypovedá, však odpovedal až po dôkladnom zamyslení: „Nerozprávam, kladiem otázky.“ Tentoraz sa za neho pýtajú farebné tabuľky zo skla.
Liliane Csuka už na Slovensku svoje práce vystavovala. Prostriedkom komunikácie sú pre ňu noviny. Chápe ich v širšom zmysle ako záplavu slov a jazykov. Jej výtvor je vodopád novinových výstrižkov z periodík z celého sveta. Umiestnený je na stene, kde sa čítalo z Tóry. „Je v tom symbolika,“ vysvetľuje Liliane. Aké sú jej pocity pred otvorením vernisáže? „Necítim nič, okrem strašného tepla. Som z Normandie, odtiaľ, kde sa v roku 1944 vylodili Spojenci. V lete je u nás oveľa chladnejšie,“ dodáva so smiechom.
Každý z troch umelcov chápe tému inak. Andreas Sonder postavil most. Je prostriedkom komunikácie a zbližovania ľudí. Ten jeho pôsobí až príliš krehko. Tvoria ho tenké kovové paličky pospájané neviditeľným vláknom. „Chcem, aby budil dojem, že ešte nie je dokončený,“ hovorí Andreas.
Lajtmotív inštalácie súvisí s pôvodným významom slova synagóga: „Veľmi sa mi páči zastrešenie troch odlišných umeleckých myšlienok jednou témou. Tou našou je spolu-zhromažďovanie, čiže zbližovanie ľudí a vzájomná komunikácia,“ hovorí Liliane Csuka.
ZUZANA KOMÁROVÁ