Mníchov 5. septembra (TASR) - Ranné vtáča, ktoré skoro vstáva, ešte nemusí ďaleko doskákať, tvrdí nemecká organizácia bojujúca za právo na uznanie a toleranciu tých jedincov, ktorým sa ráno ťažko vstáva.
Túto organizáciu založil v roku 1994 nemecký dizajnér Günter Woog, ktorý - ako sám priznáva - si na vlastnej koži overil, že pred 11. hodinou nedokáže vytvoriť nič zmysluplné, nech by sa akokoľvek snažil.
A hoci spočiatku mnohí považovali jeho čin za recesiu, úsmev im zmrzol na tvári, keď sa na obranu spáčov postavil biológ Till Rönneberg, prvý profesor chronobiológie v Nemecku a dokonca s členmi tejto organizácie odštartoval nový výskum. Profesor by chcel zistiť, prečo niektorí ľudia vstávajú so škovránkami a iní buntošia dlho do noci a potom spia až do obeda.
Podľa profesora Rönneberga vnútorné biologické hodiny týchto dvoch rozličných typov ľudí nemôže nič a nikto zmeniť. Neexistuje na to liek, pretože to nie je choroba, ale genetická dispozícia.
Tento odborník, ktorý pôsobí na mníchovskej univerzite, sa domnieva, že spoločnosť by mala uznať existenciu dvoch odlišných typov ľudí. A mala by si tiež uvedomiť, že násilné "prerábanie" tzv. nočnej sovy na ranné vtáča môže u týchto ľudí vyvolať vážne zdravotné problémy, pretože naruší ich vnútorné biologické hodiny.
3 lb juh