Brusel 6. augusta (TASR) - Mimoriadna pomoc, ktorú prisľúbila poskytnúť francúzska vláda existenčne ohrozenému priemyselnému koncernu Alstom, sa nestretla s pochopením Európskej komisie (EK). Komisia v utorok varovala francúzsku vládu, že ak pomoc poskytne, bude viesť v tejto veci veľmi dôsledné vyšetrovanie a úzkostlivo bude skúmať jej opodstatnenia.
Alstom je významným francúzskym strojárskym podnikom. Vyrába vlakové súpravy (TGV) pre rýchlotrate, luxusné výletné lode a energetické turbíny. Koncern sa topí v dlhoch, ktorých celková výška dosiahla 4,9 miliardy EUR. Súčasne mu klesá počet objednávok a odbyt výrobkov. Nemá dostatok hotovosti. Vo Francúzsku a vo svete zamestnáva 110 000 osôb.
Vláda sa obáva, že ak by Alstomu nepomohla, koncern by musel ohlásiť bankrot. Bol by to silný úder pre francúzsku ekonomiku a aj súčasnú vládu.
V utorok sa uskutočnila aj výmena názorov medzi francúzskym ministrom financií, priemyslu a hospodárstva Francisom Merom a komisárom EÚ pre hospodársku súťaž Mariom Montim. Komisár vyslovil prekvapenie, že sa parížska vláda zapojila do záchrany koncernu bez toho, aby vopred so svojím úmyslom oboznámila Montiho úrad.
Mer sa domnieva, že obháji vládnu pomoc Alstomu rovnako, ako to v roku 1979 urobila vláda USA v prípade mimoriadnej pomoci existenčne ohrozenej automobilke Chrysler. Podobnú metódu v roku 1989 použila americká vláda pri záchrane amerických sporiteľní a niektorých úverových ústavov.
V Paríži dnes oznámili, že za spoluúčasti vlády dostane Alstom od bánk úver 2,4 miliardy EUR. Vláda sa chce podieľať na zvýšení základného kapitálu firmy o 300 miliónov EUR a rovnakú čiastku zabezpečia ďalší investori. Predstaviteľ vlády povedal, že štát sa z koncernu úplne stiahne až po tom, keď Alstom bude stáť pevne na vlastných nohách.
Informoval anglický denník Financial Times.