Spoločnosť Samsung Electronics je výrobcom pamäťových čipov, monitorov, mobilných telefónov, či televíznych prijímačov. Celosvetovo má asi 70 000 zamestnancov v 87 zastúpeniach v 47 krajinách. Vybudovanie závodu v Galante, ktorý sa bude rozvíjať ako súčasť výrobného komplexu produkcie monitorov spoločnosti Samsung Electronics, prináša aj Slovensku mnoho pozitív, vrátane vytvorenia viac ako 2000 lokálnych pracovných miest, zlepšenie zahranično-politickej bilancie ako aj prístup k najmodernejším technológiám.
Slávnostné otvorenie
Aj keď koncom roka 2002 už vo výrobnom závode v Galante pracovalo 186 zamestnancov, slávnostné otvorenie sa uskutočnilo až 7. júla 2003, keď sem privítal premiér SR Mikuláš Dzurinda, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kórejskej republiky pre SR a ČR Jun Hee Lee, viceprezident spoločnosti Samsung Electronics Jong Yong Yun, ako aj predstavitelia vlády Ivan Mikloš, či Pál Csáky a mnoho ďalších hostí. Po slávnostných príhovoroch, kultúrnom programe a prehliadke závodu, premiér Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že táto investícia patrí medzi tri kľúčové, ktoré bude osobne sledovať a pravidelne sa jej venovať. Vláda SR si splní všetky záväzky voči juhokórejskému investorovi. Tie sa týkajú najmä financovania výstavby cestného obchvatu mesta Galanty. Tento výrobný závod sa má stať európskou základňou spoločnosti vzhľadom na jej súčasný zámer koncentrovať sa na rozvoj trhov strednej a východnej Európy a Európskej únie. Úlohou Samsung Electronics Slovakia bude okrem iného aj využiť možnosti jednoduchého procesu colného konania v rámci EU po vstup Slovenska do Európskej únie.
Výroba
Výrobné linky sú štandardné, nič sa na Slovensku ohľadom výrobného procesu netestuje. Pri výrobe monitorov sú niektoré operácie rozhodujúce. Napríklad pri klasických monitoroch ide o nastavenie konvergencie, vyváženia atď. takže pracovníci čo pracujú na týchto pozíciách sú kľúčoví pre celú priechodnosť linky a produktivitu. Výroba vo fabrike začala v novembri roku 2002 na dvoch výrobných linkách s ambíciou vytvoriť jednu z najkonkurencieschopnejších výrobných základní v Európe. Predchádzala ju investícia okolo 170 miliónov korún určená na kúpu a renováciu opustených a zdevastovaných hál po skrachovaných Západoslovenských nábytkárskych závodoch. Voľba na Slovensko padla aj z dôvodu výhodnej pozície voči konkurencii v súvislosti s expanziou na európsky trh. Odštartovalo sa výrobou klasických monitorov pre počítače. Postupom času od začiatku roku 2003 sa začali dobudovávať nové linky a v súčasnosti je vo fabrike pred dokončením piata linka. Od augusta sa začne vyrábať na piatich linkách, z ktorých jedna patrí televíznym prijímačom, zatiaľ sa začne s menšími uhlopriečkami 20 a 21 palcov a na tých zostávajúcich štyroch linkách sa vyrábajú monitory. Na troch klasické na jednej ploché TFT zobrazovače.
Monitory
Z klasických monitorov tu opúšťajú výrobný pás 15 palcové a 17 palcové pričom sa už pripravuje výroba 19 palcových. V Európe sa síce dopyt začína orientovať na tie modernejšie LCD TFT zobrazovače, tie menšie monitory idú väčšinou do krajín východnej Európy, pre stredný a blízky východ. Na celkovej ploche viac ako 140 000 metrov štvorcových sa mesačne vyrobí 500 000 monitorov. Predvýroba základných dosiek sa robí priamo v Galante. Kapacita nie je však taká, aby sa dokázali pokryť všetky typy monitorov, ale pre tie, po ktorých je najväčší dopyt sa základné dosky vyrábajú tu. S tým, že kapacity sa neskôr využijú pre výrobu základných dosiek pre televízne príjmače. Strednobodé plány, ktoré hovoria aj o výrobe televíznych prijímačov, rátajú s produkciou 300 kusov už tento rok, v budúcom by ich výroba mala narásť štvornásobne.
Efektivita
Z hľadiska efektivity nie je možné vyrábať všetko v jednej fabrike. Samsung má vo svete na výrobu počítačových monitorov 14 výrobných fabrík, ktoré vzájomne spolupracujú. Slovenská výrobná kapacita je určená predovšetkým pre Európske trhy, ale neznamená to, že by si s niektorou z tej skupiny 14 ďalších konkurovali. Skôr sa na trhoch dopĺňajú. Preto sa niektoré „polotovary“ v podobe základných dosiek budú dodávať z Galanty do sesterských podnikov vo Veľkej Británii a v Španielsku. I keď pravdou je, že výroba televíznych prijímačov sa k nám presúva zo susedného Maďarska. Čo sa týka počtu výrobkov je Samsung Electronics v Galante zatiaľ v nábehovej krivke. Na plnú kapacitu sa podľa predpokladov dostanú až v závere tohto kalendárneho roka. Keď sa tak stane, potom v rámci fiškálneho roka je plánovaný export okolo 27 miliárd korún. V súčasnosti zamestnáva Samsung v galantskom závode 730 zamestnancov, do konca roka by ich počet mal stúpnuť na 1100. Medzi najvýznamnejších slovenských dodávateľov pre tento výrobný závod patria Plastika Nitra, Duropack, Jasplastik, Woo One a Koam. Dobré výkony spoločnosti Samsung Electronics, tak v oblasti finančných výsledkov, ako aj na poli kvality samotných výrobkov, sa odrazili v podobe rôznych ocenení a uznaní, ktoré firma získala. Napríklad umiestnenie v rebríčku FT Global 500, alebo v rebíčku Business Week IT 100, kde sú sústredené najlepšie svetové technologické firmy. Hlavné kritériá hodnotenia sú tržby, rast tržieb, čistý príjem, celkové príjmy a zisk. Aj samotné výrobky dosahujú úspech. Dokazuje to okrem iného aj päť cien Industrial Design Excellence Awards, ktoré udeľuje spoločnosť Industrial Designers Society of America. Za rok 2002 išlo o najvyšší počet týchto ocenení pre jednu firmu. (rak)