Najskôr som pred vybalením LCD displeja zo škatule upratal svoj pracovný stôl. Ako sa neskôr ukázalo, ani som to nemusel preháňať, pretože stojan s LCD panelom zaberá podstatne menej miesta ako CRT monitor. Nakoniec netreba ani nič skladať, LCD je so svojim stojanom už od výroby spojený a tak uložený do škatule pre transport.
Elegantný a reprezentatívny design - to je prednosť všetkých LCD panelov. I keď je trend opäť sa vrátiť k striebornej farbe, preferovanej v Hifi technike niekedy začiatkom 80. rokov, testovací kus mal farbu čiernu, čím je zabezpečené to, že sa bude pravdepodobne hodiť ku každému interiérovému zariadeniu. LCD monitor SM 171N je spojený s podstavcom cez kĺb, ktorý umožňuje natočiť si pracovnú plochu podľa želania. Rovnako je možné nastaviť si aj výšku obrazovky na stojane. Ak by ste mali na stole tak málo miesta, že sa vám už nikam nezmestia reproduktory, môžete siahnuť po alternatíve ponúkanej výrobcom. Podstavec vymeniť za iný, ktorý má v sebe integrovanú tzv. audio časť, teda aktívne repro. Obrazovka je osadená v úzkom ráme, na spodnej časti ktorého sú už tradične osadené ovládacie prvky, ktorými si upravíte obraz podľa vlastných požiadaviek cez ponuku menu. Trochu rušivé sa môžu zdať vďaka svojej veľkosti nápisy na bokoch označujúce výrobcu a modelovú radu.
Rovnako môže niekomu vadiť zelené, dosť intenzívne svetlo LED diódy indikujúce režim chodu. Na zadnej časti sa nachádza sieťový vypínač (spredu dokážeme displej vypnúť iba do režimu stand by) a video analógový vstup, okrem ktorého nenájdeme žiadne ďalšie možnosti pripojenia. Testovaný model SM 171N má uhlopriečku 17“. Aj u LCD platí, že čím väčšia, tým lepšia. Ale s veľkosťou uhlopriečky neúmerne stúpa aj cena. Je preto dobré rozmyslieť si, aký veľký monitor naozaj k svojej práci potrebujete. Viditeľný obraz 17“ bežného CRT monitoru je skoro rovnako veľký ako viditeľný obraz 15“ LCD monitoru. Pokiaľ zvažujete výmenu svojho starého 14“, či 15“ monitoru za LCD, nemusíte automaticky siahnuť po 17“, ale môžete sa rozhodnúť pre menší. Vďaka podstatne ostrejšiemu obrazu bude väčšina z vás mať pocit, že na 15“ LCD sa vám pozerá lepšie než na 17“ CRT. Ale samozrejme treba brať do úvahy načo vlastne počítač využívate, na aké aplikácie, a na základe toho sa rozhodnúť. Na prácu s grafikou určite SyncMaster 171N postačí. Ak väčšinu času trávite pred počítačom pri hraní hier, či sledovaní filmov, potom je lepšie sa obzrieť skôr za CRT monitorom, lebo obnovovacia doba, teda čas, ktorý uplynie medzi jednotlivými prekresleniami obrazovky je dlhší ako pri CRT monitoroch. Pri rýchlych zmenách obrazu môže dochádzať k tomu, že monitor „nestíha“ prekresľovať. To však pre SM 171 neplatí. Parameter pre obnovovaciu dobu je udávaný ako 25 milisekúnd. Žiadne rušenia ani pri presúvaní okien teda nenastáva. Rozlíšenie, ktoré sa už dnes považuje za štandard (1024x768), tento LCD panel dosahuje. Jeho maximálne rozlíšenie je 1280x1024 bodov.
Po zapnutí LCD displeja vás osloví farebný obraz, ktorý podporuje 16,2 milióna farieb. Výrobca uvádza pre tento TFT LCD displej počet bodov 3,932,160. Medzi vlastnosťami LCD panelov nájdeme aj to, že obraz pod veľkým uhlom prestáva byť viditeľný. Pri bežnej práci sa však dívate na pracovnú plochu vždy spredu. Pokiaľ však svoju prácu prezentujete napríklad kolegovi, ktorý sedí vedľa vás, už je uhol pohľadu posunutý. V tom prípade budú pre vás parametre ako horizontálny a vertikálny uhol pohľadu zaujímavé. Výrobca udáva pre SM 171N hodnoty 85/85, čo predstavuje dosť veľký uhol, z ktorého je obraz ešte dobre čitateľný. Do menu sa dostanete cez tlačidlo umiestnené v strede spodnej lišty rámu. On screen display zobrazuje kľúčové položky, ktorých nastavovanie je jednoduché tlačidlami plus a mínus. Nastavujete jas a kontrast, tzv. image lock pre čistotu obrazu, vertikálnu a horizontálnu pozíciu obrazu, dokážete vynulovať farbu aj geometriu na úroveň nastavenú výrobcom, nastaviť „teplotu“ farieb ako aj samostatne červenú, zelenú a modrú. Pre zobrazenie okna menu si môžete zvoliť čas, po ktorý má byť viditeľné na obrazovke, dokážete toto okno aj posúvať horizontálne a vertikálne a zadať mu pozíciu, kde sa bude po vyvolaní zobrazovať. Ďalším tlačidlom v lište je Auto, ktoré aktivuje nastavenia preddefinované výrobcom. Tlačidlami plus a mínus si môžete nastaviť jas aj bez vstupu do menu. Ak by vám tieto nastavenia nepostačovali, môžete využiť CD s pridaným ovládacím softvérom pre nastavenie prírodných farieb. Nájdete tu aj ovládače pre operačné systémy Windows.
Na druhom disku je softvér Pivot, ktorý vám pomôže v prípade ak by ste sa rozhodli otočiť si obrazovku o 90, 180, alebo 270 stupňov.
Manuál je dodaný v oklieštenej tlačenej verzii ako je v plnej elektronickej na CD. Spotreba energie je na úrovni 40W, v pohotovostnom režime 1-2W. Ak vezmeme do úvahy aj to, že neprodukuje takmer žiadne škodlivé žiarenie, má ostrý obraz bez blikania a plochú obrazovku zabezpečujúcu dokonalú geometriu obrazu, ktorá má naviac malú náchylnosť k odleskom, potom by mohol byť model SM 171N od Samsungu tou pravou alternatívou pre váš terajší 17 palcový monitor. Nebol vyrobený v Galante, ale v Malajzii.
Na testovanie zapožičala spoločnosť:
Libra Electronics