Vyrovnávajúci príspevok už nedostanú tí, ktorí majú tzv. francúzske barly. „Sú to menej náročné pomôcky, ktorých používanie nevedie k významnému zvýšeniu výdavkov,“ tvrdí ministerstvo. Práve barly boli často ukážkou zneužívania systému, keď ich nosili aj tí, čo ich očividne nepotrebovali.
Tí, ktorí budú príspevok na opotrebovanie ďalej poberať, zato dostanú korún viac podobne ako opatrovatelia. Ak však bude osobu ťažko postihnutú opatrovať dôchodca, dostane iba 2-tisíc korún namiesto pôvodných 6-tisíc.
Doteraz dostávali dôchodcovia za opatrovanie partnera plný príspevok popri poberaní dôchodku. Znevýhodňovalo to rodiny, kde sa o postihnuté dieťa staral rodič v produktívnom veku, ktorý sa musel vzdať svojho príjmu. „Z príspevku si ešte musel zaplatiť zdravotné a dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Tento stav bol diskriminačný,“ hovorí Peter Húska z ministerstva. Príspevok za opatrovanie dnes poberá asi 30-tisíc ľudí, takmer polovica sú dôchodcovia. Zákon má okrem iného motivovať postihnutých, aby sa zamestnali, ak je to možné. Ministerstvo priznáva, že cieľom je aj neprekročiť päť miliárd určených na kompenzácie.
Mária Orgonášová z Asociácie organizácií zdravotne postihnutých: „Máme k novele veľa výhrad, nerieši zásadné problémy, ale smeruje k ďalším reštrikciám so zjavným cieľom znížiť výdavky.“ Zníženie príspevku za opatrovanie podľa asociácie spôsobí, že dôchodcovia stratia záujem o opatrovanie.
Zákon sprísňuje aj kontrolu ústavov starajúcich sa o duševne chorých pacientov. Je to aj reakcia na kritiku Európskeho strediska pre ochranu mentálne postihnutých, že sa u nás zbytočne používajú zamrežované postele.
„Používanie týchto postelí doteraz nebolo v zákone detailne upravené a stávalo sa, že pacient v nej skončil, hoci jeho stav tomu nezodpovedal,“ hovorí Húska. Nový zákon bude vyžadovať písomnú evidenciu „každého telesného obmedzenia“. Nedodržanie zákona sa bude trestať pokutou.
Zákon by mal platiť od budúceho roka, momentálne je otvorený pripomienkam.
Čo chce novela zmeniť
* V ústavoch by sa mali pomôcky na obmedzenie pohybu používať len v nevyhnutných prípadoch.
* Príspevok na kompenzáciu nákladov na hygienu, na opotrebovanie šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia by sa mal zvýšiť z 200 na 300 Sk, nebudú ho však dostávať tí, čo majú len jednoduché pomôcky ako barly.
* Zvýšil by sa príspevok na opatrovanie jednej ťažko postihnutej osoby zo 6-tisíc na 6500 a dvoch z 8-tisíc na 8500 korún. Ak sa o takúto osobu stará dôchodca, dostane len 2-tisíc korún, ak sa stará o dve takéto osoby, dostane 2500 korún.
* Príspevok na úpravu bytu, domu alebo garáže by musel postihnutý použiť do šiestich mesiacov. Cieľom je zabrániť jeho zneužitiu na iné účely alebo uloženiu do banky v snahe získať úroky. Doteraz nebola určená hranica, dokedy treba peniaze použiť.
* Znížiť by sa mal príspevok na diétne stravovanie z 983 na 700 korún a na starostlivosť o vodiaceho psa z 1200 na 1000 korún. Ministerstvu sa nepáči, že tieto príspevky pokrývali takmer všetky náklady, a chce, aby sa postihnutí na nákladoch podieľali.
* Klesol by príspevok na prepravu z 2500 na 2000 korún.
* Ak sa niekto stará o dieťa do šesť rokov a popri tom aj o ťažko postihnutú osobu, môže dostávať aj rodičovský príspevok, aj príspevok za opatrovanie. (haj)