Triler z druhej strany

Ako sme už informovali, spolu s časopisom Nota bene sa v bezdomoveckej distribučnej sieti objavila po prvý raz kniha, Ako kameň Roberta Swindellsa. Pozor. Nielen smutný príbeh o ľuďoch, voči ktorým bol život pes. Je to triler, krvák. A smutný príbeh.

Odohráva sa v Londýne, jednom z miest s už slušne zmapovanou scénou homeless, kde už niekoľko rokov vychádza Big Issue, jeden z prvých a najznámejších časopisov sveta, predávaných bezdomovcami.

Hlavná postava, Link, je chalan, čo si vzal spací vak a šiel do Londýna, keď ho otčim vyhodil z domu. Spísal svoj príbeh a stal sa spisovateľom? Všetky bezdomovecké príbehy, ktoré sme čítali v Nota bene, boli doteraz ich vlastné. U nás sa ešte o bezdomovcoch nepíšu knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Robert Swindells, ročník 1948, je vo Veľkej Británii etablovaným spisovateľom pre mládež, Link je jeho výtvor, nie celkom hmatateľný, ale tak ako ostatné postavy, dosť na to, aby ste s ním mohli chvíľku žiť. Knižka je krátka a číta sa rýchlo. Detaily sú presvedčivé. Vidíme ulicu z opačnej perspektívy, z perspektívy jej obyvateľov. Je to zvláštne, hoci logické: so špinavým bezdomovcom – literárnou postavou je ľahšie sa stotožniť, než so skutočnou postavou. „SOM BEZDOMOVEC, NIE SOM ALKOHOLIK, PROSÍM, POMÔŽTE!,“ radí Linkovi napísať na kartón skúsený Ginger. „Posadili sme sa v metre s nohami v spacákoch, kartičky s prosbou sme položili na zablatené dlaždice, ale bolo to nanič. Rovnako dobre sme mohli napísať: SOM ZLÝ, UBLIŽUJEM DEŤOM a IDEM PO VAŠICH PRACHOCH.“

SkryťVypnúť reklamu

V tom príbehu vraždí šialený maniak londýnskych bezdomovcov. Vyzerá príjemne, láka ich na teplú sprchu a trochu jedla, väčšinou mu dôverujú. Teší sa, že ich zbavuje hrozného života bez východiska a spoločnosť balastu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu