Slovenskí karatisti registrovaní vo zväze, sa tak už nemusia obávať, že precestujú tisíce kilometrov na podujatie, kde im svetová federácia nedovolí súťažiť. Zbytočne sa pripravovali na majstrovstvá Európy a sveta, no po rozhodnutí arbitrážneho súdu vo Švajčiarsku z 25. júla by sa všetko malo vrátiť do starých koľají.
Spor vznikol v októbri minulého roku, keď dovtedajší prezident SZK Martin Čulen (bol vo funkcii 12 rokov) založil Slovenskú federáciu klubov karate (SFKK). Prezident Svetovej federácie karate Španiel Antonio Espinos pozastavil pôvodnej organizácii členstvo a prijal SFKK ako nástupnícku organizáciu za provizórneho člena. Tým sa SZK ocitol na druhej koľaji bez možnosti reprezentovať i akýchkoľvek peňazí. „Ministerstvo školstva nám ich okamžite stoplo s dodatkom, že sa máme s novou federáciou dohodnúť. To sa nám, žiaľ, nepodarilo,“ vysvetlil súčasný prezident zväzu Daniel Líška.
Nepomáhali ani odvolania na svetovú federáciu. Druhá strana zanovito mlčala a tak sa celý spor dostal až pred arbitrážny súd. Na ňom slovenskú stranu zastupoval ako advokát Ján Čarnogurský starší. „Najprv som sa pokúsil o zmier, ale ani na januárový list pán Espinos nereagoval a tak sme sa rozhodli posunúť spor ďalej,“ hovoril bývalý slovenský minister spravodlivosti.
Čarnogurský dúfa, že teraz poškodená strana bude môcť znovu fungovať ako právoplatný člen WKF. „Už len preto, že stanovy zaväzujú svetovú federáciu rešpektovať rozhodnutie arbitrážneho súdu.“ Ten žasol nad skutočnosťou, že pán Čulen šéfoval v jednej chvíli slovenskému zväzu i federácii a dvojité prezidentovanie nevnímal ako konflikt záujmov. M. Čulen je zároveň členom direktoriátu WKF a po tomto rozhodnutí sa dá očakávať, že Slovenský zväz karate bude žiadať jeho odvolanie z tohto postu. Najbližší kongres Svetovej federácie karate, kde by sa tak mohlo stať, je však naplánovaný až na budúci rok do Mexika. J. Čarnogurský: „Možno by mal podať rezignáciu sám, lebo v direktoriáte Svetovej federácie v súčasnosti nezastupuje nikoho.“
Daniel Líška tých karatistov, ktorí prešli do Slovenskej federácie, nemieni odpisovať. „Farmadín a Remiášová nosili z veľkých šampionátov medaily a nezaslúžia si, aby po tomto verdikte ostali bokom. O všetkom rozhodne výkonný výbor a ja sa budem snažiť, aby mohli ďalej súťažiť. Na druhej strane ma teší, že borci ako Gažo a Šebesta, ktorí ostali v našom zväze, sa konečne môžu vrátiť na svetové fóra.“
Ján Čarnogurský svoj honorár za vyhratý spor neprezradil. „Na to sú presné tabuľky. Len tak mimochodom, schvaľoval som ich ja. V čase, keď som bol ministrom.“
RASTISLAV HRÍBIK