
Ondrej Šúlek (vpravo) so svojím zverencom, tohtoročným smoliarom Jaroslavom Jeřábkom. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
a s ním sme získali ešte jedno miesto. Jeho čas 10,1 s je doteraz platným slovenským rekordom. V ďalšom cykle viedol družstvo Miroslav Burčík. Teraz je dva roky pri kormidle opäť Šúlek. Z nedávnych MS v Stuttgarte sa vrátil smutný z toho, čo sa stalo šprintérom, ale nadmieru ho uspokojila dvojica Žabka - Liška piatym miestom v madisone.
Ako hodnotíte úspech tejto dvojice?
„Vysokú hodnotu piatej priečky ťažko niekto pochopí a docení, ak detailne nesleduje dráharský svet a túto disciplínu zvlášť. Za nami skončili vlaňajší majstri sveta Austrálčania, Angličania, Česi, majster sveta z bodovačky Rakúšan Stocher a ďalší. Žabka s Liškom opäť povyrástli výkonom aj výsledkom. Vlani skončili na siedmom a teraz na piatom mieste.“
Čo im chýbalo k medaile?
„Ešte prešpekulovanejšia jazda a predovšetkým viac šťastia. V pretekoch je to boj o metre, úniky o pol okruhu dráhy, v mnohom založené na šťastí i skúsenosti. Skúsenosti naberajú, šťastena by sa ich mohla držať a môžu ešte napredovať.“
Po pretekoch v šprinte ste vyhlásili, že sme nuloví. Ako ste to mysleli?
„U nás sa zameriavame na olympijský šprint trojčlenných družstiev a keď sa jeden zraní, ako teraz Jeřábek, logicky sme nuloví. Nemá kto jazdiť.“
Čo sa stalo Jeřábkovi?
„V kvalifikácii keirinu spadol v rozjazde pri hornom okraji dráhy v sedemdesiatke. Nepríjemný pád. Skúšal kvalifikáciu šprintu, ale nešlo to.“
Ako ste boli spokojný s Bazálikom a Lepkom?
„Jazdili si svoje, ale boli pomalší, ako predtým na Svetových pohároch. Lepka jazdí poslednú figúru v šprinte a to sú úseky 250 metrov. Teraz skúšal pevný kilometer. Dvadsiate miesto nie je zlé, chcem len dodať, že on začal a dobrý kilometrár sa pestuje tri-štyri roky.“
Prečo naši nešli tak dobre ako na Svetových pohároch?
„Oni sa musia vlastne celú sezónu držať na vysokej úrovni, lebo jazdia kvalifikácie o vybojovanie si miesteniek. My sme mali rozbitú prípravu, jazdili sme v Mexiku, Juhoafrickej republike, Austrálii a museli sme byť na úrovni. Napríklad Nemec Fiedler nebol na žiadnom pohári, ale miestenku mu vyjazdili iní, mladí Nemci. On prišiel iba na svetový šampionát.“
Čo ste čakali od olympijského šprintu v plnej forme?
„Umiestenie od 8. miesta. Prvých sedem priečok je istých, zabetónovaných, tam sa nedá vkliniť. Naši súperi o osmičku sú Gréci, Poliaci, Česi.“
Kto a čím vás prekvapil na šampionáte?
„Švajčiar Bruno Risi v madisone. Je to skutočný pán cyklista. On by sa stal majstrom sveta, aj keby jazdil so Žabkom, alebo Liškom. Jeho partner Marvulli odjazdí svoje, ale podstatnú časť zvládne Risi sám a perfektne.“
JÁN MIKULA
Prehľad majstrov sveta v cyklistike na dráheMuži
Šprint: Laurent Gane (Fr.)
Keirin: Laurent Gane (Fr.)
Kilometer: Stefan Nimke (Nem.), … 20. Lepka
Stíhacie preteky jednotlivcov: Bradley Wiggins (V. Brit.)
Stíhacie preteky družstiev: Austrália (Brett Lancaster, Peter Dawson, Luke Roberts, Graeme Brown)
Tímový šprint: Nemecko (Jens Fiedler, Rene Wolff, Carsten Bergemann)
Bodovacie preteky jednotlivcov: Franz Stocher (Rakúsko), … 17. Jozef Žabka.
Madison: Švajčiarsko (Bruno Risi - Franco Marvulli), … 5. Jozef Žabka - Martin Liška
Scratch: Franco Marvulli (Švajčiarsko)
Ženy
Šprint: Svetlana Grankovská (Rus.)
500 m s pevným štartom: Natália Cylinská (Bielor.)
Stíhacie preteky jednotlivkýň: Leontien Van Moorselová-Zijlaardová (Hol.)
Keirin: Svetlana Grankovská (Rus.)
Bodovacie preteky: Oľga Sľusarevová (Rus.)
Scratch: Oľga Sľusarevová (Rus.)