
Takto to v čiernomorskom letovisku Neptun v Rumunsku vyzeralo ešte minulý rok. Teraz je na plážach miesta oveľa viac. FOTO - TASR/AP
Čašníci zo všetkých reštaurácií sa zriekli svojej odpoludňajšej siesty a vydali sa do hotelov a na pláže loviť hosťov pre svoje prázdne alebo v lepšom prípade poloprázdne podniky, napísal rumunský denník Adevarul.
Pred všetkými reštauráciami, podobne ako je to už dávno zvykom na Západe, objavili sa ponuky na rodinné menu a rôzne výrazné zľavy. Po viac než trinástich rokoch od pádu komunizmu by sa dalo povedať, že konečne sa niečo dalo do pohybu. Na druhej strane je logická i otázka: „Nie je už neskoro?“
Na rozdiel od susedných krajín privatizácia turistiky v Rumunsku má oneskorenie vyše desať rokov. Neutešený stav hotelov, reštaurácií a iných objektov by sa ešte dal prekonať. Čo však nemožno rýchlo zmeniť, sú ľudia a ich mentalita.
Prvá vlna privatizácie prebehla až v rokoch 2001 až 2002. Tento rok by teda noví majitelia mali mať prvé zisky. Mnohé hotely sú však prázdne. Priemerné obsadenie hotelov v júli bolo iba 41 percent, o päť percent menej než vlani a o desať menej než v roku 2001. Valutové príjmy klesnú dramaticky, pretože klesol už aj tak nevysoký počet zahraničných turistov. Majitelia hotelov obviňujú Irak, terorizmus, chudobu. Nemajú však pravdu. V susednom Maďarsku a Bulharsku turistika rastie rýchlejšie než celosvetový priemer. Bulharská Albena je na 75 percent plná. Sú tam Nemci, Belgičania, Briti alebo Francúzi.
Rumunskí majitelia hotelov - väčšinou bývalí športovci, majitelia stavebných firiem, mäsokombinátov alebo politici - skôr poskytujú dôkaz o svojom amatérstve. Napríklad už vlani bolo bežné, že prenajať si izbu v hoteloch bolo lacnejšie priamo na mieste, než si ju zaplatiť dlho vopred v cestovnej kancelárii. Hotelieri navyše nútili cestovné kancelárie, aby miesta predávali len s plnou penziou, čo chce málokto. Výsledkom je, že cudzinci sa od rumunského čiernomorského pobrežia odvrátili a výlety Rumunov do sveta vzrástli tento rok o 30 percent.
Ďalším problémom je, že medzi majiteľmi hotelov vládne taká rivalita, že sa nedokážu dohovoriť ani na spoločných záujmoch. Tento rok neboli schopní dohodnúť sa na spoločnej reklame, na ktorú však samostatne nikto nemá peniaze. A svetová turistika považuje rumunských hotelierov za amatérov a nechce s nimi rokovať.
Možno sa to skončí tak, že letná sezóna sa skráti na mesiac a bude čím ďalej menej turistov. A keď i to málo hosťov objaví, že rekreovať sa možno v zahraničí, v Dunajskej delte alebo v horách, potom rumunské čiernomorské pobrežie môže oznámiť: Zatvárame. Koniec. (čtk/Adevarul)