
Powell zatiaľ informácie o odstúpení odmieta. FOTO - REUTERS
.
Vplyvný americký denník sa odvolával na výpovede viacerých blízkych spolupracovníkov ministra. Ten vraj priznal, že odíde a spolu s ním pôjde aj štátny tajomník Richard Armitage. Ako hlavný dôvod Powell spomína podľa novín rodinu.
Zdá sa, že v tom nie je nijaký škandál. Aj včera totiž ministrov hovorca zopakoval, že ešte pred nástupom do úradu Powell sľúbil manželke Alme, že zostane na ministerstve iba štyri roky.
Nejde však len o rodinu. „Je to ťažká práca, ktorá môže človeka zodrať. Ministri zahraničia slúžiaci dve volebné obdobia sú zriedkavosťou a on sa už vyjadril, že takým nie je,“ povedal nemenovaný zdroj z Powellovho okolia.
Podobne to bolo aj za Clintona: v prvom období viedol americkú diplomaciu Warren Christopher a v druhom Madeleine Albrightová.
Za správami o Powellovom odchode je asi aj dlhodobé pozorovanie fungovania Bushovej administratívy. Zdroje z Bieleho domu naznačujú, že pri budúcoročných prezidentských voľbách nebude rozhodovať len ekonomika, ale aj národná bezpečnosť a zahraničná politika a práve preto by si vraj George Bush Powella znovu nevybral.
Bush síce má rád diskusiu a podľa zákulisných informácií celkom zhovievavo sledoval, alebo možno aj „strpel“, diskusné rozpory medzi umierneným Colinom Powellom a „tvrďasom“ - ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom. Viacero indícií však naznačuje, že prezident je čoraz bližšie k radikálnemu krídlu konzervatívcov v Republikánskej strane. Zdá sa, že v Bielom dome vyhráva partia okolo viceprezidenta Dicka Cheneya, Rumsfelda a jeho námestníka Paula Wolfowitza.
Samostatnú pozíciu má však Bushova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová. Preto sa už objavili špekulácie, že ak Bush znovu vyhrá voľby, za ministerku zahraničia si vyberie práve ju.
Je pravdepodobné, že ak Bush dostane aj druhú šancu, obklopí sa ľuďmi, ktorí od začiatku podporovali akciu proti Saddámovi Husajnovi.
MICHAL HAVRAN