
Zlato je lákavé. Jeho prítomnosť na Slovensku dokazujú aj pravideľné súťaže v ryžovaní zlata. To, či kanadská firma začane zlato naozaj ťažiť, závisí od geologického prieskumu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Kanadská firma Tournigan Gold Corporation chce na Slovensku začať ťažiť zlato. V priebehu jedného až troch rokov sa na základe geologickej štúdie a svetovej ceny zlata rozhodne, či sa s ťažbou začne. Kanaďania sa na Slovensko dostali kúpou banskej spoločnosti Kremnica Gold približne za 14 miliónov korún od ďalšej kanadskej spoločnosti Argosy Minining Corporation z Vancouveru.
Šéf Tourniganu Hein Poulus zatiaľ nechcel oznámiť, koľko plánuje na Slovensku investovať ani akú predpokladá zamestnanosť. Všetko podľa neho závisí od zhodnotenia výhodnosti ťažby. „Geológovia sú ľudia nádeje. Hľadáme, čo z ťažby v Kremnici ostalo v zemi. Môže sa tam nachádzať veľké ložisko ako v minulosti, ale ešte to nevieme,“ povedal Poulus.
Rozhodujúcim dôvod na ťažbu zlata bude jeho cena. „Je to pre nás hlavná premenná, ak klesne pod dvesto dolárov, nepôjdeme do toho, ak vystúpi nad tisíc dolárov, určite sa do ťažby pustíme,“ zdôraznil Poulus. Odborník na geológiu Milan Tréger nevylúčil, že ťažba zlata sa po vzraste svetových cien nad 350 dolárov za trójsku uncu (31,1 gramu) stane zaujímavou práve v Kremnici pre pomerne veľké zásoby povrchovo ťažiteľných zlatých rúd.
Podobný názor má Richard Kaňa, konateľ spoločnosti Slovenská banská, ktorá jediná dnes ťaží na Slovensku zlato. Firma po prepade cien zlata v roku 1998 ťažbu obmedzila, teraz ju obnovuje. „Cena sa dostáva späť na 350 dolárov za uncu, zasa to začína byť pre nás zaujímavé. Investori zo Slovenska odišli v čase prepadu ceny, teraz sa k nám vracajú,“ myslí si Kaňa.
Zlato je bezpečná investícia
Od začiatku osemdesiatych rokov má trh zo zlatom vzostupný trend. Výnimkou bol rok 1999, keď cena zlata poklesla na úroveň približne 260 dolárov za trójsku uncu.
Súčasná cena zlata na trhoch je 347 dolárov za trójsku uncu. Zlato je totiž so svojimi vlastnosťami takmer ideálnou investíciou v čase neistoty. Jeho cenu preto určujú také udalosti ako vojna, štrajky prípadne finančné krízy. Podľa Kamila Bednářa, analytika českej spoločnosti Colosseum, po výraznom poklese ceny zlata v roku 1999 je súčasná cena pomerne stabilizovaná, výraznejšie by ju mohli ovplyvniť len tlaky producentov v Juhoafrickej republike v podobe štrajkov. (tc)
Zlato na Slovensku ťažíme od 14. storočia
V Kremnici sa od 14. storočia vyťažilo spolu 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra z povrchovej aj hĺbkovej ťažby. V roku 1998 odhadol nezávislý konzultant spoločnosti Argosy, že v kremnickom ložisku sa nachádza 15,6 milióna tony rudy, z ktorej sa dá získať priemerne 1,91 gramu zlata z tony.
V geologickej ročenke Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra sa odhaduje počet ložísk zlata a striebra na 22, spomedzi ktorých je 14 významnejších. Ide o ložiská v Banskej Hodruši, Kremnici, Banskej Štiavnici, Bartošovej Lehôtke, Vysokej, Dúbrave, Pezinku, Jasení-Kyslej, Dolnej Lehote, Zlatej Bani, Klokoči, Brehove, Magurke a Medzibrode. (jog)