
Z tvorby Shikegi Tomuru.
„Nerobím rozdiely medzi voľnými grafickými listami, exlibrismi či kresbami. Všetky sú súčasťou mojej výpovede a môjho pohľadu na svet. Azda len exlibrisy sú osobnejším vyznaním, lebo ich robím pre svojich priateľov, od ktorých čerpám aj inšpirácie. Je to veľmi osobná práca a predávam ich len ojedinele.“
Slová nositeľa Grand Prix Trienále Exlibris 1998 Shikegi Tomuru, ktoré včera povedal pre SME - dnes má vernisáž svojej výstavy v Galérii mesta Bratislavy v Pálffyho paláci. Umelec s tvárou zrkadliacou svoje výtvarné šperky. Pokoj, istota, ale aj clivá nostalgia. Sedemdesiat grafických listov a kresieb hovorí rečou, ktorá je intímnou spoveďou autorovho vnútra. Sú to melancholické pohľady na krajinu. Krajinu, kde nie sú ľudia. Niežeby s nimi nepočítal. Ľudia stoja na jeho strane.
„Sú to akési pohľady z okien. Pozerám sa z nich ja, ale aj každý divák, ktorý je ochotný sa ponoriť do môjho sveta,“ povedal Tomura. „Ľudia k nim prichádzajú s rôznymi pocitmi, ale melanchólia či nostalgia sú súčasťami ich vnútorného života. Preto vedia pochopiť aj atmosféru mojich diel. Neviem, či som až taký nostalgický, rozhodne sú to však okná do mojej duše.“
Päťdesiatročný Shikegi Tomura patrí k svetovej špičke tvorcov exlibrisov, ktorý za svoju tvorbu získal viacero prestížnych zahraničných ocenení. Súčasná výstava, pripravená Ivanom Panenkom a Fedorom Kriškom, je výberom z tvorby z poslednej dekády.
Je súčasťou 3. Trienále Exlibris Bratislava 2001, ktoré má v kurátorskej koncepcii Ivana Panenku vernisáž dnes o 17.00 h v GMB v Pálffyho paláci. Predstavuje vyše stovku autorov z 25 krajín sveta a potrvá do konca októbra.
ĽUDO PETRÁNSKY
CENY NA 3. TRIENÁLE EXLIBRIS BRATISLAVA 2001
Grand Prix - cena ministra kultúry SR: Elsbieta RADZIKOWSKA (Poľsko)
Cena Slovenskej spoločnosti exlibristov: Vladimír SUCHÁNEK (ČR)
Cena Spolku grafikov: Martin BAEYENS (Belgicko)
Čestné uznania: Karol ONDREIČKA (SR), Yuri SHIRAKI (Japonsko)