Atletický vrchol: zasmejme sa, poplačme si

Slovenský atletický zväz (SAZ) mohol na svetový šampionát do Paríža (23. - 31. augusta) poslať deväť pretekárov. Toľkým totiž medzinárodná federácia (IAAF) zaplatí do haliera cestu i pobytové náklady. Po slovenskom šampionáte v Košiciach našiel výkonný .


Nádejnú šprintérku Luciu Ivanovú nominovali na atletické majstrovstvá sveta do Paríža. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL


Slovenský atletický zväz (SAZ) mohol na svetový šampionát do Paríža (23. - 31. augusta) poslať deväť pretekárov. Toľkým totiž medzinárodná federácia (IAAF) zaplatí do haliera cestu i pobytové náklady. Po slovenskom šampionáte v Košiciach našiel výkonný výbor SAZ s božou pomocou sedmičku, ktorú mohol predbežne nominovať. Uzávierka prihlášok je síce až 9. augusta, ale šanca, že pribudne nová tvár, je jedna k miliónu. Ak by sme posudzovali našu kráľovnú športov podľa úrovne domácich majstrovstiev, ťažko by sa dopĺňala súpiska na veteraniádu. Pri všetkej úcte k šedinám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do Paríža teda pôjdu chodci na 50 km Tichý a Korčok, kladivári Charfreitag (táto trojica do bodky splnila nominačné kritériá SAZ), Miloslav Konopka (zohľadnený A-limit IAAF z vlaňajška), guliar Haborák (A-limit z vlaňajška i z tohtoročnej haly), osemstovkárska strieborná medailistka z ME do 23 rokov Klocová (B-limit veľmi tesne za áčkom) a šprintérska nádej Ivanová (B-limit).

Vnútorný boj trénera

Náš zväz má podľa regúl IAAF ešte nárok poslať na vrcholné podujatie športového roka 2003 kladivárku Danišovú, diskára Žitňanského (obaja majú A-limit z vlaňajška), 22-ročnú trojskokanku Danu Velďákovú, štvrtú z ME do 23 rokov v slovenskom rekorde 14,02 m (B-limit) a mladého chodca Mateja Tótha. Každý z týchto prípadov je iný.

Dana Velďáková by na majstrovstvách sveta mohla (ale i nemusela) obstáť celkom dobre, azda aj s účasťou vo finálovej dvanástke. Jej tréner Radoslav Dubovský hovoril, že zvádza urputný vnútorný boj. V čase parížskeho šampionátu je totiž v juhokórejskom Tegu Svetová univerziáda. Dubovský usúdil: „Tam bude pre Danku iste rovnocennejšia a prijateľnejšia konkurencia. Ešte nie je pretekárkou extratriedy.“ Dvadsaťročná kladivárska nádej Martina Danišová je evidentne z formy, rovnako diskár Jaroslav Žitňanský (ten sa ani netají, že má radšej menšie mítingy než veľké podujatia) a obaja sú navyše zranení. Ako, nevedno. Kladivárka v Košiciach vrhala guľou, diskár ani neprišiel. Pre chodca Tótha je univerziádny štart zrejme skutočne vhodnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Cez dilemu k podstate

Cez dilemu Velďákovej trénera môžeme názorovo ďalej tápať v kardinálnej otázke prechodu od dobrých výsledkov v juniorských kategóriách (výraz výborné je prehnaný) po biednu skutočnosť na seniorských podujatiach. Slovenský šéftréner Vladimír Bezdíček síce správne zhodnotil situáciu: „Na šampionát nebudeme posielať niekoho za každú cenu, aby sme naplnili stav.“ Ten istý tréner však po nedávnych ME do 23 rokov, komentujúc Klocovej striebro, víťazne vyhlásil: „A čo je dôležité, Lucia bude môcť aj o dva roky štartovať na týchto majstrovstvách mladých.“ To síce teší, ale všetky slovenské dorastenecké, kadetské, juniorské a mládežnícke úspechy sú iba podporný ukazovateľ. Stratia význam, ak nemajú pokračovanie.

Náš jediný medailista v ére samostatnosti z majstrovstiev sveta (1997, 110 m prek.) Igor Kováč by mohol dookola rozprávať, z koľkých neúspechov sa musel poučiť, z koľkej kritiky vyspať, aby dosiahol veľký výsledok. Charfreitag aj Haborák prežili nejedno sklamanie na veľkom podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo chodia iba príbuzní a kamaráti

Na košickom šampionáte, tentoraz zorganizovanom veľmi solídne, stál za zmienku iba kladivársky súboj Charfreitag - Miloslav Konopka a Haborákova snaha predviesť pred kamarátmi a rodinou (guliar pochádzajúci zo Šariššských Draviec zápasil po prvom pokuse s bolesťami chrbta) slušný výkon. Vrh 20,24 m ním rozhodne je, aj keď náš najlepší atlét posledných troch rokov má po vydarenom vlaňajšku minimálne o pol metra dlhšie plány. Tieto dva momenty boli žalostne málo, aby na majstrovstvá Slovenska v olympijskom športe číslo jeden prišli aj diváci, nielen rodinní príslušníci.

V zákulisí sa bolo na čom pobaviť alebo si poplakať. Do tragikomédie patria oba pocity. Tréneri viacerých disciplín (100 m prek., 400 m prek., kladivo žien a guľa mužov) zúfalo pobehovali, aby niekoho presvedčili na štart do počtu tri. Len vtedy totiž platia výsledky a možno udeliť medaily. Na štarte stíplu nešťastná študentka americkej univerzity v Kirklande na prázdninách Kristína Protičová na poslednú chvíľu zohnala kamarátku z kmeňového klubu MAC Rača Zuzanu Nováčkovú (tá už mala v nohách tisícpäťstovku). Tretia do počtu prišla už neskoro. Rozhodcovia prihlášku neprijali. Protičová zaostala za slovenským rekordom (prekonanie čo i jediného v Košiciach nehrozilo) o slabú sekundu. Aj keby ho dosiahla, neplatil by.

SkryťVypnúť reklamu

Bronz za mužskú guľu za 11,58 m

V guli mužov dostal bronz vrhač s ročníkom narodenia 1958 za výkon 11,58 metra. Na 45-ročného slušný výkon. Na naplnenie počtov sa na mužskej stovke stretli napríklad 55-ročný veterán so 16-ročným dorastencom. Niektoré výsledky boli skutočne úsmevné. V spomínanom šprinte sa iba víťaz dostal pod jedenásť sekúnd (10,99 s), ôsmy vo finále si zapísal 11,72 s. Víťaz na 110 m prek. mal čas 14,95 s (slovenský rekord Igora Kováča je 13,13 s). Rozdiel v prepočte je statočných dvadsať metrov. Desať kilometrov dobehlo sedem vytrvalcov. Posledný za 36:01,1 min, iba víťazný Štefko pod 31 minút (svetový rekord žien je 29:31,78, európsky 30:01,09, slovenský 32:47,24). Zasmejme sa, poplačme si!

PETER FUKATSCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu