ktoré sú popísané a pomaľované Stalinom. Podľa Ilizarova, ktorý je členom Ruskej akadémie vied, Stalin kreslil postavičky svojich potenciálnych obetí veľmi šikovne. Zobrazil aj spôsob mučenia, ktorý mal asi zažitý.
Na jednej kresbe z roku 1930 je stvárnený vtedajší minister financií Nikolaj Brjuchanov, ktorý čelil kritike kvôli problémom s ekonomikou. Na „pohoršujúcom“ obrázku je zobrazený nahý muž zavesený za genitálie. Ku kresbe bol podľa Ilizarova pripojený lístok, na ktorom bolo Stalinovou rukou napísané: „Členom politbyra. Za všetky terajšie a budúce hriechy obesiť Brjuchanova za gule. Keď gule vydržia, považovať ho za zbavenie viny, ako pri súde, keď nevydržia, utopiť v rieke. I St. (Josif Stalin - pozn. ČTK).“
Ilizarov mieni, že kresby odrážajú Stalinove zážitky z detstva. Je o ňom známe, že pozoroval verejné popravy a veľa o nich čítal. Podobné mučenie, akému chcel vystaviť Brjuchanova, mohol vraj vidieť v gruzínskej obci Gori, kde sa narodil a vyrastal.
Obrázok podľa archívnych záznamov veľmi pobavil členov politbyra vrátane Brjuchanova. Postavička do istej miery pripomína kocúra, tvár ale nezaprie ministrove rysy. Brjuchanov bol popravený na Stalinov rozkaz zhruba desať rokov potom, čo ho vodca zosmiešnil vo svojej kresbe. Nie je však známy presný dátum, ani akým spôsobom sa poprava konala.
Spolu bolo vraj nájdených okolo 500 podobných karikatúr, z ktorých mnohé sa týkali niektorých zo zhruba 20 miliónov ľudí vystavených stalinským represiám. „Rusko narieka, ale zároveň jasá, keď je mučené a mrzačené. Stalin ako nikto iný nám otvoril naše tajomstvo,“ poznamenal historik.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk, Moskva