
Fotograf Alberto Díaz Gutierréz, známejší pod menom Korda, so svojím dielom.

Brazílska modelka predviedla pred letnou sezónou bikini s potlačou Che Guevarovho portrétu.

Kubánski športovci sa chystajú na Panamerické hry v Santa Domingu. Niekoľko dní pred odchodom sa slávnostne stretli na štadióne v Havane. Aj ten zdobí známa fotografia Che Guevaru.
V marci 1960 vybuchlo v havanskom prístave na francúzskej lodi La Coubre 70 ton belgických zbraní a munície. Pri nehode, pod ktorú sa podpísala CIA, zahynulo 75 ľudí, 200 bolo zranených. Na druhý deň sa pred cintorínom Colón v Havane stretli na smútočnej manisfestácii tisícky ľudí. Fidel Castro zakončil svoj prejav výzvou „patria o muerte“ – vlasť alebo smrť. Vedľa neho stáli na tribúne Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir i mladý Che Guevara. Práve na neho mal dlhšie zaostrené fotograf novín Revolución Alberto Díaz Gutierréz, ktorý vošiel do histórie pod menom Korda.
Korda vystihol moment, keď sa na zadumanej tvári Che Guevaru blysla stopa zúrivosti a vzdoru, a dva razy stisol spúšť. Ani jeden z portrétov (Korda mal fotoaparát Leica M2 s 90-milimetrovým objektívom) – jeden vo výškovom, druhý v šírkovom formáte – vtedy v redakcii nezobrali.
Fotograf teda ponúkoloba negatívy talianskemu vydavateľovi Giangiacomovi Feltrinellimu. „Spýtal sa ma, koľko mi je za ne dlžný. Povedal som mu, že to nestojí za reč, že mu ich darujem,“ spomínal po rokoch Korda.
Keď roku 1977 Che Guevara zomrel, demonštranti v Miláne vyšli do ulíc s prvými veľkými plagátmi, ktoré boli vytvorené z Kordových negatívov. Fotografie sa stali slávnymi, ich autor však za ne už nikdy nedostal ani honorár, ani žiadne tantiémy. „Žil som týmto portrétom celý život,“ povedal Korda. „Sugescia pohľadu Che a a jeho charizma mala pre mňa oveľa väčší význam než akýkoľvek honorár.
Úspešný muž alebo stroskotanec
Ľavicový revolucionár Che Guevara (pochádzal z Argentíny, ale v roku 1959 prijal kubánske občianstvo) známy odporom proti akémukoľvek etablišmentu a konzumnej spoločnosti, skončil so svojimi ideálmi na polceste. V roku 1965 z Kuby odišiel a nakoniec sa usadil v Bolívii, kde sa chcel pokúsiť o revolúciu podobnú kubánskej. Miestna armáda ho však v októbri 1967 chytila a bez súdu zastrelila.
Český prognostik a ekonóm Valtr Komárek popisuje príbeh Che Guevaru, s ktorým v rokoch 1964 a 1965 na Kube úzko spolupracoval, ako „mimoriadne inšpiratívnu tragédiu ľavicového intelektuála“. Francúzsky spisovateľ Sartre, s ktorým stál Che vo chvíli, keď vznikla slávna fotografia, na tribúne, povedal: „Nebol to iba vysoko intelektuálny, ale hádam aj najdokonalejší človek našich čias.“ Jon Lee Andreson, revolucionárov životopisec, zas hovorí: „Je jedno, či sa Che vníma ako úspešný muž alebo stroskotanec. Dôležité je, že sa odhodlal bojovať za svoje ideály, že sa o to vôbec pokúsil. To o sebe nemôže tvrdiť veľa ľudí.
Che zomrel ako 39-ročný. Tento rok v júni by bol oslavoval 75. narodeniny. Ktovie, keby dnes ešte žil, možno by bol mŕtvejší ako jeho žijúca legenda, zamýšľa sa nemecký magazín Stern. Tridsaťjedenročný „Comandante“ Che z fotografie je večne mladý a aj dnes je stále na vrchole svojej kariéry.
Reklamný symbol
Z legendy, ktorá prežila, je dnes účinný reklamný symbol. Na tvári z Kordovej fotografie bola pred rokmi založená reklamná kampaň na lyže značky Fischer. Slávny pohľad Castrovho druha predával aj hodinky Swatch. Istá anglická firma začala v 90-tych rokoch vyrábať pivo s podobizňou Che Guevaru. Slogan, ktorým ho priviedli na trh, znel: „Zakázané v USA. To musí byť dobré!“
Portrét Che sa už objavil na víne, cigaretách, náramkoch, šáloch, šatkách, baretkách… Jeho imidž si osvojil herec Johnny Depp, Madonna sa inšpirovala jeho imidžom vo svojom videoklipe, rád by si ho zahral Benicio del Toro, brazílska topmodelka Gisele Bundchenová predviedla pred letnou sezónou Guerillero-bikini na módnej prehliadke v Sao Paule. Futbalista Maradona a Mike Tyson majú Che Guevaru vytetovaného na tele.
Dostane odškodné
Korda sa veľkého biznisu, ktorý vrcholí práve v čase 75. narodenín revolucionára, nedožil. Zomrel ako 72-ročný, pred dvoma rokmi v Paríži. Jeho dcéra Diana Díazová-Lopézová tvrdí, že posledné roky už trpel tým, že jeho fotka Che Guevaru sa objavuje v reklamách na rôzny tovar, najmä na alkoholické nápoje a cigary. Guevara je podľa nej „symbol etiky a spravodlivosti pre Kubáncov a mnohých poctivých ľudí z celého sveta“.
Dnes vlastní Díazová-Lopézová copyright slávnej fotografie. Francúzsky súd nedávno rozhodol, že organizácia Reportéri bez hraníc jej vyplatí tisíc eur ako odškodné za to, že pod fotografiou na internete, v tlači a na poštových pohľadniciach používala nápis „Vitajte na Kube, najväčšom väzení novinárov na svete“. Reportéri bez hraníc už viac nebudú môcť používať Kordovu fotografiu na svoju propagačnú činnosť.
ĽUDO POMICHAL
Veľký biznis nebožtíkovMnohí veľkí ľudia zbohatli až po smrti. História je plná dôkazov – možno najvýraznejší je prípad holandského maliara Vincenta van Gogha. Patril k najchudobnejším maliarom, počas života nedokázal predať jediný obraz. Stopäťdesiat rokov po jeho narodení má v desiatke najdrahších obrazov predaných v aukciách tri plátna. Jeho Portrét Dr. Gacheta je najvyššie ceneným obrazom všetkých čias – predali ho za 82,5 milióna dolárov.
Časopis Forbes raz uviedol zaujímavú analýzu, ako sa mnohé mŕtve celebrity stali pre svojich pozostalých neuveriteľným zdrojom príjmov.
Spravovaním posmrtných majetkov sa zaoberá firma CMG – medzi klientmi má princeznú Dianu, baseballistu Babea Rutha či spisovateľa Marka Twaina. Práve ona sa postarala o to, že Marilyn Monroe zarába viac ako ostatné sexsymboly z filmového plátna. Najmä vďaka tomu, že jej imidž sa prostredníctvom CMG využil na motív džínsov Levi‘s. (Rovnako dobre sa však predáva aj značkové víno s jej tvárou či bábiky.)
Speňažiť možno aj imidž politika – bojovník za práva černochov v USA Martin Luther King „účinkoval“ v reklamách na počítače Apple či telefóny Alcatel.
Jediným športovcom v desiatke najväčších nebožtíkov biznisu je automobilový pretekár Dale Earnhardt, ktorý pred dvoma rokmi zahynul v poslednom kole pretekov Daytona 500. Jeho priaznivci skupujú všetko, čo je spojené s jeho menom, a preto sa v tomto rebríčku dostal na tretie miesto spolu s hudobnou legendou Johnom Lennonom.
TOP TEN NAJBOHATŠÍCH OSOBNOSTÍ PO SMRTI
(podľa časopisu Forbes)
1. Elvis Presley – 37 mil. dolárov
Kráľ rock and rollu zomrel ako 42-ročný v roku 1977 na infarkt. Dedia po ňom dcéra Lisa Marie a manželka Priscilla.
2. Charles Schutz – 28 mil. dolárov
Animátor, tvorca Charlieho Browna zomrel v roku 2000 ako 77-ročný na rakovinu. Dedia po ňom manželka Jean, traja synovia a dve dcéry.
3. John Lennon – 20 mil. dolárov
Člena Beatles zastrelili v roku 1980 vo veku 40 rokov. Dedia po ňom manželka Yoko Ono a synovia Sean a Julian.
4. Dale Earnhardt – 20 mil. dolárov
Automobilový pretekár zahynul ako 49-ročný pred dvoma rokmi počas pretekov. Dedičmi sú manželka Teresa, synovia Dale a Kerr, dcéry Kelly a Taylor Nicole.
5. Theodor „Dr. Seuss“ Geisel
- 19 mil. dolárov
Detský spisovateľ zomrel roku 1991, keď mal 87 rokov. Dedičkou je jeho manželka Audrey Geiselová.
6. George Harrison – 17 mil. dolárov
Gitarista a spevák Beatles zomrel vo veku 58 rokov. Dedia manželka Olivia Arias, syn Dhani a súrodenci .
7. J. R. R. Tolkien – 12 mil. dolárov
Spisovateľ zomrel roku 1973 vo veku 81 rokov. Jeho dedičmi sú deti Christopher, Priscilla a John.
8. Bob Marley – 10 mil. dolárov
Spevák reggae zomrel roku 1981 vo veku 36 rokov na rakovinu. Dedí po ňom manželka Rita a najmenej 12 detí.
9. Jimi Hendrix - 8 mil. dolárov
Gitarista a spevák zomrel roku 1970. Mal 27 rokov. Dedia po ňom brat Leon a nevlastná sestra Janie.
10. Tupac Shakur – 7 mil. dolárov
Rapera zastrelili v roku 1996 vo veku 25 rokov. Po jeho smrti vydali ešte päť albumov. O dedičstvo sa delia matka Afeni a sestra Sekiywa.
10. Marilyn Monroe – 7 mil. dolárov
Slávna herečka sa pred 31 rokmi ako 36-ročná predávkovala práškami na spanie. Zostala bez dedičov.