BRUSEL – Slováci sa najviac boja organizovaného zločinu a epidémií, za najväčší problém svojej krajiny považujú nezamestnanosť. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý nedávno zverejnila Európska komisia.
Organizovaný zločin a epidémie uvádza medzi hlavnými obavami 74 percent Slovákov, 71 percent pridáva medzinárodný terorizmus. Podobné obavy majú aj obyvatelia ďalších budúcich i terajších členských štátov Európskej únie.
V kandidátskych krajinách sú hlavnou obavou epidémie (80 percent) pred terorizmom a organizovaným zločinom. Ľudia v únii sa najviac boja terorizmu (80 percent) pred organizovaným zločinom a epidémiami.
Vypuknutia tretej svetovej vojny sa obáva 70 percent ľudí v kandidátskych a 59 percent v členských štátoch, znepokojenie vyvoláva aj šírenie zbraní hromadného ničenia či možná havária jadrovej elektrárne.
Za najväčšie problémy, ktorým musí Slovensko čeliť, považujú jeho obyvatelia nezamestnanosť (58 percent), ekonomickú situáciu (43 percent) a systém zdravotnej starostlivosti (26 percent).
Nezamestnanosť označujú za hlavný problém aj obyvatelia ostatných členských i kandidátskych krajín (41, resp. 60 percent).
V únii je druhým najväčším problémom kriminalita, v kandidátskych krajinách ekonomická situácia.
Tradičný prieskum Eurobarometer uskutočnila Európska komisia v 15 členských a 13 kandidátskych krajinách na vzorke vyše 28 000 ľudí v marci, apríli a máji tohto roku.
(tasr)