Varšava 30. júla (TASR) - Španielsko a Portugalsko sa dnes dohodli, že spoja svoje sily v boji o udržanie svojich hlasovacích práv v Európskej únii, pretože podľa návrhu európskej ústavy by o časť hlasov mali prísť.
Španielska ministerka zahraničných vecí Ana de Palacio a jej poľský rezortný kolega Wlodzimierz Cimoszewicz vyhlásili, že nová európska ústava by mala ponechať systém hlasovania, ktorý je zakotvený v zmluve z Nice.
Podľa tejto zmluvy by mali Poľsko a Španielsko na zasadaní Rady ministrov po 27 hlasov, o dva menej ako má Nemecko s dvojnásobným počtom obyvateľstva.
Oba štáty obhajujú súčasný hlasovací systém, ktorý chráni stredné a menšie štáty pred dominantným postavením veľkých krajín ako sú Nemecko a Francúzsko.
"Sme presvedčení, že treba ponechať súčasný systém, pretože sa javí ako férovejší," povedala de Palacio na tlačovej konferencii.
Podľa návrhu novej ústavy, ktorý vypracoval Konvent pod vedením bývalého francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing, stačí, ak rozhodnutia únie podporí najmenej polovica členských krajín, ktoré spolu reprezentujú minimálne 60 percent obyvateľstva EÚ.
Lídri súčasných a vstupujúcich členov únie začnú o tomto návrhu diskutovať v októbri. Poľsko je najväčším z 10 kandidátskych, prevažne východoeurópskych štátov, ktoré by sa mali pripojiť k únii v máji 2004.