zvýši transparentnosť vzťahov medzi jeho jednotlivými účastníkmi. Ako uviedol pre agentúru SITA Ján Petrovič z odboru energetickej politiky ministerstva hospodárstva, cieľom zavádzania spoločných pravidiel je lepšie využívanie výhod vyplývajúcich z vnútorného trhu so zemným plynom, v zmysle väčšej efektívnosti prevádzkovania sústav, lepšej úrovne služieb a väčšej konkurencieschopnosti. Spomínaná smernica nadobudne účinnosť 1. júla 2004.
Proces liberalizácie trhu s plynom na Slovensku v súčasnosti stagnuje, keďže nikto z oprávnených odberateľov zatiaľ od odberateľskej zmluvy so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), a.s. neodstúpil, a teda nenakupuje plyn od iného subjektu ako SPP. Príčin súčasného stavu môže byť podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej viac. Odberateľom sa totiž podľa jej slov oplatí zrealizovať nákup mimo SPP iba v tom prípade, ak by dovezený plyn zodpovedal primeranej kvalite a cena vrátane taríf za prepravu by bola nižšia ako z SPP.
Ďalšou z príčin, ktorá proces liberalizácie brzdí, je aj v súčasnosti platný zákon o energetiky, ktorý obsahuje určité obmedzenia na dovoz plynu, pretože SPP má zmluvu na jeho dovoz z Ruskej federácie (RF) až do roku 2008. Dovoz sa teda umožňuje len nad minimálnu hranicu, ktorou je SPP viazaný plyn z RF doviezť.
Podľa novelizovanej smernice Európskej komisie sa trh so zemným plynom bude liberalizovať pre všetkých odberateľov okrem domácností k 1. júlu 2004. Pre domácnosti by sa mal trh otvoriť k 1. júlu 2007.