
Jedným z investorov, ktorí narazili na problémy medzi sľubmi a realitou, bol aj americký Molex. V Kechnici na východnom Slovensku rozbehol koncom roka 2000 nosnú výrobu spojovacích dielcov na telekomunikačné zariadenia a mobily, v lisovni vyrába aj plastikové dielce na elektroinštaláciu do fordov. FOTO - TASR
pre krajiny s prebujnenou byrokraciou.
Najväčší európsky obchodník s energiou RWE už odložil svoje plány expandovať v regióne. Podľa vedenia koncernu zložité legislatívne požiadavky v postkomunistických krajinách môžu priniesť investičnej divízii stratu. RWE dnes na Slovensku vlastní Východoslovenskú energetiku a je jedným z konzorcia majiteľov SPP.
Nemecký koncern RWE so sídlom v Essene ešte v marci začal skúmať zákony v šiestich východoeurópskych krajinách so zámerom expandovať, pričom centrum jeho investičných aktivít malo byť na Slovensku. Podnik sa pred zopár dňami svojho úsilia vzdal. Hovorca RWE Tradingu Ralf Schäfer to odôvodňuje požiadavkou východoeurópskych zákonov uzatvárať kontrakty v miestnom jazyku a požiadavkami súvisiacimi so zamestnávaním miestnych robotníkov.
„Napriek všetkej tej eufórii okolo rozširovania Európskej únie nepripúšťajú súčasné systémy (vo východoeurópskych krajinách, pozn. red.) rýchlu expanziu v regióne,“ vyhlásil riaditeľa RWE Tradingu Stefan Judisch.
Komunikácia medzi slovenskými úradmi a zahraničnými investormi viazne aj v súvislosti so zmenami, ktoré firmám prinesie vstup Slovenska do únie. „Neriešená otázka je splnenie prísľubov o daňových prázdninách a daňovom úvere. Nenašiel sa nikto kompetentný aby nám pomerne výraznú zmenu pravidiel vôbec oznámil,“ povedal Miloš Somora z Molexu Slovakia.
S administratívnymi problémami sa u nás stretli aj tí najväčší investori. Napríklad vrcholní manažéri košických oceliarní museli na začiatku svojho pôsobenia chodiť každý mesiac aj s rodinami do Maďarska, aby mali v pase pečiatku z hraníc. Na našom území sa nemohli bez prestávky zdržiavať dlhšie, keďže nedostali hneď pracovné povolenie. To im úrady nechceli dať, keďže oficiálne ich zamestnával americký U.S. Steel, nie jeho košická pobočka.
„Problémy sa dali zvládnuť. Bolo to občas prácne, no aj vďaka ochote vládnych inštitúcií a miestnych úradov sa každý problém podarilo vyriešiť, pričom sme dôsledne dodržiavali platné zákony,“ hovorí Ján Bača z košických oceliarní U.S. Steel. Prebujnenú administratívu nemá len Slovensko. „Niektoré záležitosti sú komplikovanejšie tu, iné v USA,“ dodal Bača.
TOMÁŠ VELECKÝ