Najširší vplyv budú mať nové – vyššie spotrebné dane. Tak štát získava peniaze do štátnej kasy za každé použitie tovaru zaťaženého spotrebnou daňou. Augustový rast má vyniesť dodatočné tri miliardy korún, a v blízkej budúcnosti by už nemal nasledovať žiadny iný.
Čo teda zdražie? Asi najbolestivejší je benzín. Nepriamo ho používajú aj nemotoristi – stačí, že nasadnú do autobusu. Asociácia petrolejárov pred dvoma týždňami odhadla, že vyššia spotrebná daň zvýši ceny o vyše tri koruny v prípade nafty i benzínu. Liter pohonných látok tak bude stáť nad tridsať korún.
Spotreba ostatných tovarov je dobrovoľnejšia. Tých, ktorých od fajčenia neodradia drahšie cigarety, už majú cenový šok za sebou. Cigaretový trh ako jediný zareagoval na plánovaný rast daní v predstihu. Cigarety sú dnes drahšie približne o desať korún za škatuľku. Už dávno neplatí daňové zvýhodnenie krátkych cigariet, takže cena dlhých i krátkych je približne rovnomerná a mnohí fajčiari začali uprednostňovať dlhšie cigarety.
Doslova uprostred pivárskej sezóny nepotešia nové dane ani konzumentov piva. Pivovary a predavači odhadujú, že fľaša dvanástky bude drahšia o dve koruny, desiatka o korunu a päťdesiat halierov.
Menej dobrovoľné bude platenie koncesionárskych poplatkov. Aj tí, ktorí si nikdy nezapnú STV, začnú od augusta platiť viac o 25 korún každý mesiac. Ďalších desať korún navyše dostane Slovenský rozhlas.
Ministerstvo financií sľúbilo, že augustové zdraženie bude posledné v tomto roku. Už v januári príde ďalšie. Vyvolá ho uvoľnenie regulovaných cien za elektrinu, plyn či vodné a stočné. Aj to by však malo byť jedným z konečných, pretože za posledné roky sa cenová hladina týchto produktov dostala približne na „normálnu“, teda trhovú úroveň. (jj)
Ako daň zvýši cenu?
- Mechanizmus zdraženia priamo súvisí s výškou spotrebnej dane.
- Cenu tovaru, napríklad cigariet či benzínu, tvorí okrem nákladov výrobcu a ziskových marží aj zložka daní.
- Spotrebná daň sa pripočíta k základnej (výrobnej) cene podľa sadzby danej zákonom.
- K tomu sa pripočíta daň z pridanej hodnoty, ktorá sa vypočíta vynásobením súčtu základnej ceny a spotrebnej dane so sadzbou DPH.
- Ak sa teda nemenia nijaké iné zložky ceny (cena od výrobcu alebo DPH), spotrebná daň sa v plnej miere premietne vo výške konečnej ceny v obchode.
- V skutočnosti to však často býva inak – výrobcovia sa obávajú nižšieho odbytu, tak znížia svoju ziskovú maržu.
- V takom prípade sa zvýšenie spotrebnej dane nepremietne do vyššej ceny v plnej miere.
- Stať sa môže aj opak – ak predávajúci využije všeobecne očakávané zdraženie, môže ho ešte zdôrazniť tým, že si priráta aj k svojmu zisku.
Čo platíme v cene tovaru?
cena od výrobcu + spotrebná daň = sadzba * množstvo alebo objem + DPH = (cena od výrobcu + spotrebná daň) * sadzba DPH = konečná cena
Príklad
Pán Priemerný je fajčiar, vodič, vo voľnom čase si dopraje pivo a sleduje aj televíziu. Ako sa prejavia dane od augusta na jeho výdavkoch?
Spotreba pána Priemerného
pivo | jedna desiatka denne |
benzín | každý mesiac tankuje trikrát |
po 20 litroch benzín 95 | |
cigarety | denne vyfajčí škatuľku cameliek |
televízia | |
a rozhlas | sleduje športové programy, ale platí aj STV |
Ako zdražie život pánu Priemernému
- denne minie viac o 1,70 Sk, mesačne o 53 korún
- natankuje rovnako, ale zaplatí viac o 220 Sk
- za cigarety už vyše mesiaca platí o 10 Sk viac
- k mesačnej platbe si pripočíta 25 Sk (STV) a 10 Sk (SRo)
ZDRAŽENIE = 318 Sk
(jj)