WASHINGTON - O ôsmom stretnutí izraelského premiéra Ariela Šarona a amerického prezidenta Georgea Busha analytici vopred hovorili, že síce nebudú hovoriť len o príjemných veciach, ale nič nepokazí ich priateľstvo. Napriek odlišným názorom na bezpečnostný múr, ktorý má oddeliť Izrael od západného brehu, sú obidvaja presvedčení, že cestou k mieru na Blízkom východe je odstránenie terorizmu. „Neexistuje ani jeden dôvod na ospravedlnenie terorizmu,“ zopakoval Bush.
Šaron pred stretnutím s Bushom dlho sedel so svojimi poradcami. Podľa izraelských médií sa dohodli, že Šaron čiastočne ustúpi americkému tlaku. Zastaví na polroka výstavbu plota v jeho najspornejšej časti - pri meste Ariel, ale v ostatných častiach bude pokračovať. Na tlačovej konferencii po schôdzke s Bushom však o tom nehovoril. „Budeme pokračovať v stavbe plota,“ povedal. Nešpecifikoval však, na ktorých miestach.
Bush o plote hovoril ako o „citlivej záležitosti“. Po stretnutí s palestínskym premiérom Abbásom však plot označil za „problém“. Povedal, že židovský štát musí zvažovať následky svojich akcií.
Na stretnutí s Bushovou poradkyňou pre národnú bezpečnosť Condoleezzou Riceovou súhlasil Šaron s jej návrhom, aby sa o plote ešte diskutovalo tak, aby mal čo najmenší vplyv na humanitárnu situáciu Palestínčanov. Podľa izraelského armádneho rádia však Riceová nepožiadala Šarona, aby sa výstavba plota zastavila.
Američania sú skôr znepokojení jeho trasou, ktorá podľa nich príliš uberá z území, na ktorých by mal byť palestínsky štát. Izrael tvrdí, že nejde o politickú hranicu, ale o bezpečnostný prostriedok.
Šaron sa tiež pokúsil preniesť na Palestínčanov zodpovednosť za to, že sa mešká s uplatňovaním cestovnej mapy. Zdôrazňoval, že ešte nezačali s odzbrojovaním militantov. Podľa Busha musí palestínska samospráva začať s „cielenými útokmi“ na teroristické organizácie.
Na stretnutiach s americkou administratívou a senátormi sa Šaron usiloval dosiahnuť, aby z prípadného zlyhania prímeria či mierového procesu neobviňovali Izrael.
Biely dom privítal rozhodnutie o prepustení palestínskych väzňov, pričom podporil Izrael, keď jeho hovorca Scott McClellan povedal, že „nikto nechce prepustiť ľudí ktorí majú na rukách krv“. (mik)