Jeden poriadny dostali v marci v podobe správy o zavraždení proreformného premiéra Djindjiča. Ďalší prišiel včera - Miloševičovi stúpenci zo Socialistickej strany Srbska a ich kolegovia z Juhoslovanskej ľavice, strany exprezidentovej ženy Miry Markovičovej, získali v doplnkových komunálnych voľbách v jeho rodnom meste Požarevac väčšinu a rozhodli sa vykašľať sa na zákonný postup a okamžite prevziať moc.
Miloševičovci samovoľne zosadili starostu a nevhodných úradníkov z vládnucej koalície demokratických strán a v rozpore s predpismi zvolali zasadanie mestského zastupiteľstva. Belehrad okamžite poslal policajtov strážiť volebné miestnosti.
Po prvotnej eufórii z odchodu diktátora Slobodana Miloševiča do haagskej cely v roku 2000 Srbi pocítili rub reforiem - hmotnú núdzu, chaos a rozpad sociálnych systémov. Zareagovali typicky - popularita Miloševičovskej socialistickej strany podľa posledných prieskumov stúpla nad päť percent.
Osvedčené repliky o „ohrození národa vonkajším nepriateľom“ a „blahu národa“, ktoré s úspechom použil Miloševič ešte v roku 1988 na ceste nahor, teraz bez problémov používajú aj jeho nástupcovia.
Nahráva im, že ľudia, ktorí stáli v roku 2000 v spoločnom šíku proti Miloševičovej garnitúre, sa teraz ako správcovia krajiny nevedia dohodnúť a maria drahocenný čas na nevyhnutné reformy politickými potýčkami.
Pred mesiacom sa do ulíc Belehradu vybralo asi 10-tisíc ľudí a hrozilo rozhádaným politikom „militantným syndikalizmom“. Ako odpoveď mohli sledovať mediálny duel bývalých priateľov - guvernéra srbskej Národnej banky Mladjana Dinkiča a ministra financií Božidara Djeliča - o zákon, ktorý by spochybnil guvernérovu nezávislosť.
Obsadenie Požarevacu však nie je jediným signálom, že Miloševič nezmizol. V bosnianskom meste Zvornik neďaleko srbskej hranice začali odkrývať najväčší masový hrob balkánskeho konfliktu. Dobrovoľníci sa pustili do triedenia rozhádzaných kostí niekoľkých stoviek civilistov, ktorí doplatili na to, že sú Moslimovia. Na Miloševičov povel ich za to trestali Karadžič a Mladič.
Obaja sú stále na slobode a Miloševičov proces pred medzinárodným tribunálom v Haagu v pondelok pre nevoľnosť obžalovaného už deviaty raz prerušili. Hrubá čiara za minulosťou, ktorú mladí Srbi nakreslili v roku 2000 pri jeho páde, poriadne prepúšťa.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ