
Aj po páde Talibanu vychádza väčšina mladých dievčat a žien na ulicu v burkách. Zahaľovanie im už nenariaďuje režim, ale pud sebazáchovy. Bránia sa ním totiž proti znásilneniu. FOTO - REUTERS
Human Rights Watch tvrdí, že afganskí velitelia „uniesli“ celú krajinu, na vine sú Američania, ktorí im to umožniliTeror, strach a násilie neboli v Afganistane donedávna ničím nezvyčajným. Taliban ich živil v tej najhoršej podobe. Všetci verili, že s jeho pádom sa všetko zmení. Nestalo sa.
Noví úradníci, velitelia a policajti nie sú o nič lepší. Lúpia, mučia, znásilňujú. Tvrdí to správa, ktorú včera zverejnila organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch.
Organizácia viní Američanov, tí podľa nej totiž práve týmto ľuďom dali moc.
Stojedenstranový dokument má priliehavý názov: Zabiť vás je pre nás veľmi ľahké. Autori si ho vybrali na základe rozprávania jedného z vydavateľov, ktorého navštívil ozbrojenec pracujúci pre ministra obrany Muhammada Kasíma Fahima.
Ozbrojenec prišiel k vydavateľovi, keď sa jeho šéf objavil na karikatúre spoločne s prezidentom Hamídom Karzajom: „Pozri sa, máme tu tridsať guliek a všetky môžu skončiť v tvojej hrudi. A nie je tu nikto, kto by nás zastavil.“
V správe je aj výpoveď svedka, ktorý počul ministra školstva a zároveň poradcu pre národnú bezpečnosť Júnisa Kanúniho, ako sa do telefónu vyhráža predsedovi jednej z menších strán. Nepáčila sa mu kritická publikácia o mudžahedínoch. „Chcem od vás, aby ste zmenili váš článok,“ kričal vraj do slúchadla Kanúni.
Zneužívanie moci politikmi je podľa správy - zostavenej na základe diania v dvanástich východných a juhovýchodných provinciách za posledných šesť mesiacov - len špičkou ľadovca. Oveľa horšie praktiky používajú policajti a hlavne vojenskí velitelia.
Brad Adams, zástupca juhoázijskej kancelárie Human Rights Watch, tvrdí, že „uniesli“ celú krajinu s výnimkou Kábulu. Bežné sú ozbrojené prepady a lúpeže.
Dedinčania z Pagmanu západne od Kábulu napríklad opisujú, ako museli chrániť svoje domovy pred ozbrojenými priateľmi Abdula al-Rasula Sajjáfa, ktorý je významným členom Severnej aliancie. Aliancia bola pritom hlavným spojencom Američanov vo vojne proti Talibanu.
Mladým dievčatám, ba dokonca i chlapcom zase hrozí znásilnenie. Nedozvie sa o ňom nik, táto téma je v Afganistane tabu. Svoje zážitky zo „záťahov“ si navzájom vymieňajú len vojaci.
Podľa Human Rights Watch sú za to zodpovední hlavne Američania. „Dali týmto ľuďom moc a naďalej ich podporujú,“ hovorí sa v dokumente.
Niektorí diplomati však vinia i prezidenta Karzaja: „Svojou nerozhodnosťou a ústupkami zneužívateľov ešte posilňuje.“
Pravda bude zrejme kdesi uprostred. Isté je však jedno: treba urýchlene konať. Podľa dokumentu by malo pomôcť zahraničie. Posledné dni ukazujú, že zasiahnuť treba nielen proti tým, ktorí sa objavili v správe, ale i proti zvyškom Talibanu. Talibovia totiž začínajú v niektorých provinciách preskupovať sily.