Bratislava 29. júla (TASR) - Do 90 tisíc knižničných jednotiek a vyše 1200 rukopisov s rôznymi témami vo viacerých jazykoch tvorí v súčasnosti Historický knižný fond Lyceálnej knižnice na Konventnej ulici v Bratislave.
Tento cenný fond je výsledkom zberateľskej činnosti bratislavskej Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a jej školy v rokoch 1724 - 1922. Základ Lyceálnej knižnice tvorí Šimkova knižnica, Veľká teologická knižnica a Lyceálna alebo školská knižnica. K týmto fondom pričlenili v 50-tych rokoch minulého storočia knižnicu Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici a vybrané knihy z fondu Evanjelickej teologickej fakulty v Modre.
Vo fonde Lyceálnej knižnice, ktorú spravuje Ústredná knižnica SAV, je evidovaných 44 jednotiek prvotlačí s jedným duplikátom a 2000 tlačí zo 16. storočia prevažne západoeurópskeho pôvodu. Ide najmä o tlače s teologickým obsahom, zastúpené sú však aj iné oblasti ako história, prírodné vedy, právo či diela rímskych klasikov. Na Slovensku bolo vytlačených 138 tlačí - najstaršia je z roku 1573. Nachádza sa tam niekoľko desiatok tlačí považovaných za unikátne. Rukopisná zbierka obsahuje vyše 1200 originálnych i odpísaných rukopisov, ktoré dnes predstavujú cenný materiál týkajúci sa všeobecných dejín, dejín cirkvi, vedy, pedagogiky, literatúry a jazykovedy. V tejto zbierke sa nachádzajú napríklad koncepty prác slovenského polyhistora Mateja Bela, Krmanova gramatika, školské zákony a matriky, korešpondencia. K unikátom patrí spis Vasca de Gamu a Lazarusa Nurembergera o ich ceste do Indie. Vzácny je tiež zlomok z Jánovho evanjelia pochádzajúci z 9. storočia.
Budova na Konventnej ulici, v ktorej dnes sídli Lyceálna knižnica, bola postavená v roku 1783 pre potreby evanjelického lýcea. Stojí na tom istom pozemku ako škola, v ktorej pôsobil Matej Bel. Učiteľmi a žiakmi tejto školy boli významné osobnosti kultúrneho, literárneho a vedeckého života - František Palacký, Ján Kollár, Juraj Palkovič, Ľudovít Štúr a iní. Sídlom knižnice sa budova stala v roku 1855. V súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou.