
Predaj psích búd pri ceste do Žarnovice pripomínali v sobotu popoludní len priviazané búdy na parkovisku. S ich výrobcom sa nám však nepodarilo spojiť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Vedľa cesty sa postaví ráno medzi deviatou-desiatou a končí okolo ôsmej večer. Za Žiarom nad Hronom na ťahu do Bratislavy stojí každý deň desať hodín a čaká, kým niekto zastane a kúpi si melón. Je profesionálne milá a ochotná. Na požiadanie predá za pár korún aj jeden mesiačik dyne.
„Každý deň predám asi tak 200 kilogramov melónov. Zarobím si, a to je fajn. Melóny mi vozia z veľkoskladu,“ hovorí. Na otázku, či jej niekde na blízku niekto kazí obchod, povedala s úsmevom: „Áno, o pár kilometrov ďalej predáva melóny brat.“ Povolenie na predaj má.
Oprávnenie predávať pri ceste nekontroluje takmer nikto. Z troch predajcov všetci skonštatovali, že ich takmer nikto nekontroluje, občas sa zastavia policajti, ale málokedy pýtajú doklady.
Predávanie melónov je podľa Petra, predavača ovocia a zeleniny z cesty pred Martinom, jeden z najlepších „džobov“, ale vraj na to treba mať známych. Z predaja pri ceste sa stávajú rodinné podniky.
Predaj pri ceste mal konjunktúru začiatkom 90. rokov, teraz už pomaly mizne. Pri cestách v okolí Banskej Bystrice a Žiaru vidieť najmä študentov a v horehronských obciach Rómovia predávajú lesné plody.
Za Žiarom nad Hronom bol ešte pred pár rokmi jeden z najväčších pocestných predajcov, ktorý ponúkal sadrových trpaslíkov a rôzne postavičky. Teraz sme ho už nenašli.