e so šikmo lomenými plochami a členitým pôdorysom. Predstavme si pohľad na oblohu cez strešné okno, vikier alebo z terasy zdobenej okrasnou zeleňou…
Pri dispozičnom riešení bytu v podkroví musíme rešpektovať dané nepravidelnosti pôdorysu a sklon strechy, ktoré dávajú priestoru neopakovateľný charakter. Správne navrhnuté presvetlenie okennými otvormi a umelé osvetlenie vyčaria zaujímavú atmosféru. Hra svetla a tieňa podčiarkne osobitosť atypického prostredia, akým podkrovie bezpochyby je.
I keď sme už kúpeľniam venovali na stránkach našej prílohy niekoľko riadkov, predsa len kúpeľňa v podkroví si vyžaduje osobitý prístup pri jej navrhovaní. Chyby spôsobené neodborným prístupom k návrhu a realizácii podkrovného kúpeľňového priestoru sa dajú len ťažko napraviť a spôsobujú prevádzkové problémy pri jej každodennom využívaní.
Kúpeľňa súčasnosti je miestnosť predovšetkým oddychovo-relaxačná a, samozrejme, hygienická. Nie je už iba malou ,,komôrkou„ situovanou kdesi v zastrčenom kúte bytu. Povýšili sme ju na plošne rozľahlé miesto, kde začíname i končíme deň, kde si môžeme odpočinúť a načerpať nové sily. Výberu zariaďovacích prvkov do kúpeľne venujeme viac pozornosti ako kedykoľvek predtým. Napokon, je z čoho si vybrať.
Základným stavebným materiálom konštrukcie stien v podkroví je sadrokartón, ktorý umožňuje vysokú variabilnosť a presnosť zhotovenia. Ľahko sa vysporiada s členitosťou stien, rešpektuje sklon strechy a nepredstavuje konečnú úpravu povrchov. Pri výstavbe kúpeľne v podkroví nesmieme zabúdať, že sklon strechy obmedzuje podchodnú výšku. Zvislá stena pod podhľadom by mala dosahovať výšku minimálne 1,20 m. Treba počítať s tým, že ak máme z vane pohodlne vstať, zošikmenie strechy musí smerovať k nohám. V osi umývadla nesmie byť výška zvislej steny menšia ako 1,90 m. Optimálne je, ak pomyselná kolmica z vonkajšej hrany umývadla smerom k stropu meria minimálne 1,80 m pre mužov a pre ženy môže byť jej rozmer 1,65 m. Platí to pre prípad umiestnenia dvojumývadla v kúpeľni, pričom jedno z nich je bližšie k zošikmenej stene. Výstup zo sprchovacieho kúta alebo kabínky má smerovať do najvyššej časti miestnosti.
Tvar a počet zariaďovacích predmetov a ich umiestnenie v kúpeľni prispôsobíme nielen jej veľkosti, ale pokiaľ nám to dovoľuje dostatok priestoru, tak aj počtu osôb v domácnosti. Viacčlenná rodina určite ocení umývadlový pult s dvomi umývadlami, ktorý nemusí byť situovaný pri stene. Pôsobivé je jeho začlenenie do centrálnej časti miestnosti. Vaňa umiestnená v strede miestnosti je pohodlne prístupná a ak si vyberieme liatinovú vaňu osadenú na nožičkách, určite bude najzaujímavejším solitérnym prvkom celej kúpeľne. Závesný záchod a bidet sú praktické z hľadiska údržby. Priestor pod závesným umývadlom využijeme na odkladacie priestory najmä v menších kúpeľniach, kde šetríme každý centimeter.
Okná, umelé osvetlenie a farebnosť obkladov a dlažieb sú prvky, ktorých výber si treba pri návrhu podkrovnej kúpeľne starostlivo zvážiť. Zaručene inšpiratívna bude relaxácia pod oknom umiestneným v šikmej ploche strechy nad vaňou. Vhodným výberom farebnosti obkladových materiálov a dlažieb dokážeme priestor optimálne zväčšiť, zvýšiť, znížiť i zútulniť a dodať mu pocit sviežosti a čistoty. Vo všeobecnosti platí zásada, že svetlejšie farby a drobnejší vzor priestor zväčšujú, tmavšie a sýte farby s veľkým vzorom a kontrastnými kombináciami ho výrazne opticky zmenšia.
Drevo ako obkladový materiál vždy patrilo do interiéru podkrovia. Zdá sa však, že pomaly jeho využitie ustupuje a čoraz väčšej obľube sa teší sadrokartón. Tí, ktorým učarovali prírodné materiály v interiéri, sa nemusia vzdať ani použitia drevených obkladov v kúpeľni. Pri správnom spracovaní sa drevo ľahko ošetruje a má takmer neobmedzenú životnosť. Zvýšenej vlhkosti v kúpeľni odoláva špeciálnymi nátermi - lazúrami, lakmi alebo voskami. Klasický obklad z masívneho dreva sa vyrába najmä v tatranskom a palubovom profile. Keďže ide o prírodný materiál, musíme pri jeho kúpe uvažovať s väčším odpadom, pretože jeho kvalita býva rôzna (praskliny a štruktúra dreva a pod.). Okrajové ukončovacie lišty si treba zadovážiť samostatne, pretože sa nepredávajú súčasne s obkladom. Profilové drevo a ukončovacie prvky sú bez povrchovej úpravy. Podhľad alebo obklad najprv namontujeme na nosnú konštrukciu s odvetrávacou medzerou, a potom niekoľkokrát natrieme lakom prípadne moridlom. Po prvom nátere povrch prebrúsime brúsnym papierom, aby sme dosiahli hladkú plochu povrchu dreva. Nezachytáva prach a ľahšie sa udržiava čistá.
Relaxačný kúpeľ má blahodarné účinky na telo i dušu. Vaňa umiestnená pod strešným oknom nám dáva možnosť uvažovať o nekonečnosti vesmíru. Aby sme sa však v kúpeľni cítili dokonale dobre, nebojme sa na poličke umiestniť vázu s rezanými kvetmi. Veľkú svetlú kúpeľňu vyzdobíme črepníkovými kvetmi, ktoré dobre znášajú vlhkosť. Dekoratívne pôsobí napríklad kvitnúca azalka alebo previsnuté papradie. Pozor na veľké strešné okná. Dopadajúce lúče slnka môžu kvetinu pod oknom spáliť. V kúpeľniach s malými oknami sa bude dariť niektorému z druhov fikusov, či si už vyberieme plazivý alebo vyššieho vzrastu. Eukalyptus zaplaví priestor svojou príjemnou vôňou. Krásne sú i dekorácie zo sušených kvetov. Aj sklenené dózy môžeme naplniť sušenými kvetmi a pokvapkať éterickými olejmi. Kombinovať ich môžeme kamienkami alebo mušličkami. Fantázii sa medze nekladú…
Ing. arch. JANA SKOPÁLOVÁ