
Samček kačičky mandarínskej pôsobí v svadobnom perí impozantne. FOTO – ARCHÍV
Počas hniezdenia vyhľadáva táto kačička chladné jazerá a pokojné zátoky. Párenie nastáva v apríli až v máji. Samička znáša do hniezda najčastejšie v bútľavom strome približne 10 až 12 vajec, jednoročná o niečo menej. Na znáške sedí 28 až 31 dní. Mláďatá po vyliahnutí vážia len 20 až 30 gramov, sú veľmi citlivé na teplotné výkyvy a nadmernú vlhkosť. Lietať začínajú vo veku 56 až 63 dní.
Mandarínky sa chovajú obyčajne v pároch v spoločnosti iných kačíc, najlepšie vo výbehu s vodnou nádržou. Táto hydina je otužilá, preto môže zostať aj počas zimy vonku. V letnom období nezabúdajme na dostatok pitnej vody. Kačičkám umožníme prístup na vodnú plochu. Nádrž treba pravidelne čistiť a vodu vymieňať.
Kačičky kŕmime kompletnými zmesami pre kačice, alebo im predkladáme obilniny (pšenica, proso, jačmeň, ovos). Z obilných šrotov, pokrájaného zeleného krmu, namočeného starého chleba a parených zemiakov pripravujeme miešanku. V zimných mesiacoch obohacujeme kŕmnu dávku o sušenú žihľavu, lucernu, postrúhanú mrkvu a repu. Káčatá potrebujú dostatok bielkovín, ktoré im dodávame vo forme tvarohu, natvrdo uvareného postrúhaného vajca, mravčích kukiel alebo múčnych červov.
Pri zanedbaní čistoty a hygieny sa v chove často vyskytne kokcidióza. Toto parazitárne ochorenie možno liečiť s pomerne dobrými výsledkami. Najväčší význam však majú preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú predovšetkým karanténu (minimálne 14 dní, pri dovoze zo zahraničia až tri mesiace), pravidelnú asanáciu prostredia, prípadne vakcináciu. Dôležitá je tiež plnohodnotná výživa, čistota a hygiena chovateľských zariadení. Kŕmidlá i napájadlá majú byť v tieni. Počas letných horúčav ich treba častejšie čistiť a dezinfikovať. Z výbehu aj ustajňovacieho priestoru odstraňujeme denne trus.
(inš)