Pre vyššie polohy Slovenska pripomíname možnosť ošetrovania proti obaľovačovi jablčnému do 31. júla v závislosti od nadmorskej výšky bežnými prípravkami proti vyliahnutým húseniciam, a to organofosfátovými prípravkami ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, RELDAN 40 EC, SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC, pyretroidnými prípravkami CYPER 10 EM a NC 10 EM, CYPRIN 10 EC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 EC a 2,5 WG, MAVRIK 2 F, TALSTAR 10 EC a VAZTAK 10 EC a 10 SC, kombinovaným prípravkom s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou NURELLE D a prípravkami s účinnou látkou z inej skupiny, ako sú menované, CALYPSO 480 EC a TREBON 10 F. Opäť upozorňujeme na možnosť vynechania ošetrenia v polohách nad 600 metrov nad morom, v ktorých sa druhá generácia obyčajne nevyskytuje, alebo len v zanedbateľnom počte a nespôsobuje významnejšiu červivosť plodov.
V oblastiach s nedávnymi intenzívnejšími zrážkami sa môžu začať prejavovať prvé príznaky plesní na uhorkách, prípadne aj rajčinách.
Ošetrovanie uhoriek proti plesni uhorkovej treba zosúladiť s postupným zberom plodov a ochrannou dobou použitých prípravkov. Ochrana je v podstate množná iba tesne po vykonaní dôkladného zberu prípravkami s trojdňovou ochrannou dobou. Pre úplnosť uvádzame všetky povolené prípravky: kontaktné BRAVO 500 (hygienická ochranná lehota 3 dni), DITHANE DG a M 45 (8 dní), NOVOZIR MN 80 (8 dní), CHAMPION 50 WP (3 dni), KUPRIKOL 50 (3 dni), CUPROCAFFARO (3 dni) a KUPROTIX 20 DKV (3 dni), systémové ALIETTE (3 dni) a PREVICUR 607 SL (3 dni) a kombinované (s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou) ACROBAT MZ a MZ WG (8 dní), CURZATE K (3 dni), MIKAL M (8 dní), RIDOMIL GOLD MZ 68 WP a WG (3 dni) a RIDOMIL GOLD PLUS 42,5 WP (7 dní).
Na rajčiakoch sa vyskytuje pleseň zemiaková. Pri pozorovaní v porastoch je zjavná odrodová náchylnosť. Nie je zriedkavosťou 14- až 21-dňový rozdiel medzi prvými infekciami aj susediacich rastlín iných odrôd. Toto by mohli pestovatelia sami sledovať a v ďalšom roku si vybrať odolnejšie odrody. Samozrejme, nie z vlastných semien získaných z pozberaných plodov, lebo takéto výpestky majú odlišné, väčšinou horšie vlastnosti oproti pôvodným. Odrody, ktoré sa neodporúča doma rozmnožovať, majú pri svojom názve pripojené označenie F1. Ošetrovať možno začať aj po zistení prvých príznakov na rajčinách, teda v prípade potreby aj v tomto období. Z prípravkov sú povolené ACROBAT MZ a MZ WG, BRAVO 500, CUPROCAFFARO, CUPROXAT SC, DITHANE DG a M 45, CHAMPION 50 WP, KUPRIKOL 50, KUPROFOR 50 SC, KUPROTIX 20 DKV, NOVOZIR MN 80 a RIDOMIL GOLD PLUS 42,5 WP, ktoré účinkujú aj proti septorióze rajčín, pričom meďnaté aj proti baktériovej bodkovitosti. V každom prípade však treba dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.
Taktiež pripomíname septóriovú škvrnitosť zeleru, ktorá sa už môže v tomto období vyskytovať. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Ošetrujeme po zapojení sa porastu, alebo po objavení sa prvých príznakov meďnatými prípravkami KUPRIKOL 50 a CUPROCAFFARO.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OORF