
Primala patrí medzi letné odrody. FOTO – (AR)
Letné odrody jabĺk (Júlia, Daria, Priesvitné letné), dosahujú zberovú zrelosť už koncom júla. Najlepšie budú, ak ich necháme na strome čo najdlhšie. Keď ich oberieme príliš skoro, stratia chuť. Okrem toho jablká na strome dosiahnu už za týždeň podstatný prírastok hmotnosti. Plody zberané v čase, keď sú najchutnejšie, sú veľmi citlivé na otlačenie. Odrody dozrievajú postupne, preto treba trhať len zrelé jablká.
Júlové prihnojenie jadrovín a kôstkovín podporuje tvorbu pukov v budúcom roku. V tomto čase sa už zakladajú kvetné puky. Hnojivo rozhodíme pod obvodom koruny a zvonka tejto myslenej hranice, aby sa na každý štvorcový meter dostalo 50 až 60 gramov. Zapracujeme ho do pôdy motykou a keď treba, pôdu zalejeme.
Posledná júlová dekáda je termínom, keď sa má vysadiť neskorý karfiol. Na výsadbu použijeme sadenice z júnového výsevu. Vysiaty záhon výdatne polejeme deň pred vyberaním sadeníc. Rastlinám tak zostane na korienkoch malé množstvo substrátu. Sadenice pri vysádzaní pevne pritlačíme a potom polejeme. Ak používame nastielanie, polejeme karfiol až potom, keď povrch pôdy zakryjeme nástielkou.
Zimná cibuľa (sečka) je na rozdiel od dvojročnej kuchynskej cibule vytrvalá rastlin. Zimná cibuľa (Alium fistulosum) je 30 až 100 centimetrov vysoká. Najväčšou výhodou je, že cibuľky vyrastajú v zhlukoch a sú súčasťou pôvodnej cibule, ktorá sa pri raste rozdelí na niekoľko menších. Je mrazuodolná a rastie aj pod snehom. To umožňuje jej využitie počas celého roka, najmä však na jar pri nedostatku kuchynskej cibule. Má aj jemnejšiu chuť v porovnaní s cibuľou kuchynskou, je krehká a šťavnatá. Obsahuje enzýmy, kyseliny, cukry, bielkoviny, éterické oleje, vitamíny skupiny B a až 200 miligramov vitamínu C na 100 gramov zelenej hmoty.
Na zlepšenie pôdnych vlastností môžeme použiť aj hnoj od chovateľov drobných zvierat. Takýto hnoj získame jednoduchšie ako konský, kravský či od ošípaných. Nepoužívame ho však na priame hnojenie, pretože obsahuje vyššiu koncentráciu živín, ktorá môže poškodiť rastliny. Takýto hnoj pred použitím kompostujeme. Podiel humusu môžeme zvýšiť aj tak, že okrem bežných vrstiev pridáme do kompostu hobliny, kôru, alebo iný vhodný odpad. (pav)