
Mahmúd Abbás a George Bush na tlačovke. FOTO - ČTK
WASHINGTON - Palestínsky premiér Mahmúd Abbás si na včerajšie stretnutie s americkým prezidentom Georgeom Bushom v Bielom dome pripravil dve veci: zoznam požiadaviek, ku ktorých splneniu by mal Washington dotlačiť Jeruzalem, a mapy. Mali ukazovať, kde Izrael stavia bezpečnostný plot, kde sú židovské osady a 160 miest, na ktorých izraelskí vojaci bránia Palestínčanom vstúpiť do Izraela.
Mapa akoby predznačovala, čo bude hlavným obsahom Abbásových požiadaviek. Bolo to zastavenie výstavby bezpečnostného plota, uvoľnenie reštrikcií voči Palestínčanom a rušenie židovských osád. Ako sa očakávalo, Bush označil plot za problém a povedal, že už o tom hovoril s Arielom Šaronom. Chce tiež pomôcť chudobným Palestínčanom.
Za kľúčovú podmienku pokračovania cestovnej mapy však Abbás ešte vo štvrtok v Kongrese označil prepustenie všetkých palestínskych väzňov. Bush povedal, že je ťažké prepúšťať ľudí, ktorí „majú na rukách krv“ a sú hrozbou. Opäť zopakoval, že teror je neprijateľný.
Ešte pred stretnutím s Bushom Izrael čiastočne odpovedal na Abbásove požiadavky. Niekoľko hodín po tom, čo izraelský vojak podľa armády nešťastnou náhodou zabil dieťa na západnom brehu, židovský štát oznámil, že chystá „humanitárne gestá“. Zrušil blokovanie ciest v oblasti Ramalláhu, posiela na palestínske účty 72 miliónov šekelov (720 miliónov korún) zo zadržiavaných daní a vydá 8500 pracovných povolení.
Úrad premiéra uviedol, že na budúci týždeň by sa Izrael mohol stiahnuť z ďalších dvoch palestínskych miest. Rozhodnutie o 600 väzňoch však padne až po Šaronovom návrate z Washingtonu. Priletieť by tam mal v utorok.
Abbás chcel lobovať aj za to, aby palestínsky prezident Jásir Arafat nemusel žiť v režime domáceho väzenia. Arafat je pre Američanov neprijateľný a práve preto do Bieleho domu pozvali Abbása.
Z tohto dôvodu je jeho návšteva symbolická a podľa izraelského denníka Haarec by sa mohla nazvať: zachráňte vojaka Abbása. Abbás totiž čelí nedostatku podpory medzi Palestínčanmi a návšteva Ameriky by to mala zmeniť. Sám povedal, že ak nedostane od Izraela nič výmenou „za svoju politiku mieru“, jeho politika zlyhala.
Prezident Bush, ktorý sa snažil Abbásovi vyjadriť podporu, keď hovoril o svojej dôvere k nemu, je však pod tlakom konzervatívneho krídla svojej strany. Mnohí kongresmani neboli podľa New York Times z Abbásovej prezentácie veľmi nadšení. Vplyvný kongresman Tom DeLay sa dokonca vyjadril, že pochybuje, že by prezident podporil vznik „teroristického štátu“. (mik)