Budanov si vypočul rozsudok mlčky. Len si tentoraz po dlhšom čase vybral vatu z uší. Za posledné mesiace tak demonštroval nezáujem o pojednávanie.
Vo svojej záverečnej reči, ktorú predniesol na predposlednom zasadaní a ktorá trvala necelú minútu, vyhlásil: „Ako ruský vojak som 20 rokov slúžil svojmu národu.“
Súd trval dva roky. Obhajcovia Budanova nikdy nespochybňovali, že bývalý veliteľ 160. tankového pluku vtrhol v noci z 26. na 27. marca 2000 do domu Kungajevových v čečenskej dedine Tengi Ču a uniesol odtiaľ osemnásťročnú Elzu. Vo vojenskom tábore ju potom vypočúval, fyzicky týral a nakoniec zaškrtil.
Budanov to priznal, ale tvrdil, že konal v afekte. Odmietol obvinenia z prekročenia služobných právomocí, únosu a znásilnenia. Znásilnenie sa nakoniec nepreukázalo.
V roku 2002 sa po niekoľkých odborných expertízach súd priklonil k názoru, že Budanov bol nepríčetný, keď vraždil, a patrí do liečebne, nie do väzby. Právomoci neprekročil, lebo sa domnieval, že Elza je snajperka a pokúsil sa ju zneškodniť, na čo mal v danej situácii plné právo.
Rozsudok vyvolal v Čečensku pobúrenie, ruská vojenská elita ho pokladá za jediný správny. Rodičia zavraždenej dievčaťa sa odvolali.
Novinári upozorňovali na tlaky z „najvyšších miest“ a na snahu vojenského velenia nedopustiť nebezpečný precedens odsúdenia ruského dôstojníka za zločin spáchaný na Čečenke. Kolégium Najvyššieho súdu nariadilo nové pojednávanie.
Po mnohých mesiacoch a ďalších odborných posudkoch vyniesol včera vojenský súd v Rostove na Done nový rozsudok. Poslal Budanova za mreže na desať rokov, uznal ho za vinného z prekročenia služobných právomocí a z vraždy a únosu.
Rodičia zavraždenej Čečenky požadovali doživotie. To nedosiahli, ale aj tak je rozsudok možné pokladať za ich víťazstvo. Prvýkrát súd poslal za mreže takého vysoko postaveného dôstojníka za násilie spáchané na osobe čečenskej národnosti.
Veľký význam má potrestanie za prekročenie služobných právomocí. Znamená to totiž, že ani v rámci antiteroristickej operácie, ako Kremeľ akcie na severnom Kaukaze oficiálne označuje, nie je možné beztrestne vraždiť, zatýkať, robiť domové prehliadky, fyzicky týrať podozrivých.
Ochrancovia ľudských práv sa však obávajú, že prípad Budanova zostane raritou a upozorňujú na vzrastajúci počet únosov, vrážd a znásilnení páchaných ruskými vojakmi v Čečensku.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum
Ruská polícia objavila výbušninu na atentáty
MOSKVA - Ruské bezpečnostné sily včera objavili väčšie množstvo výbušnín podobných tým, ktoré použili pri nedávnych samovražedných atentátoch na rockovom koncerte v Moskve. Našli ich údajne v dedine Tolstopalcevo asi 30 kilometrov od ruskej metropoly.
Minister vnútra Boris Gryzlov novinárom povedal, že pri akcii v noci na včera zatkli viac ako 30 ľudí podozrivých zo stretnutí alebo spolupráce s teroristami. Polícia teraz preveruje ich totožnosť. Niektorí zo zadržaných mohli byť podľa Gryzlova zapojení aj do teroristickej akcie v Moskve. Ruská Federálna bezpečnostná služba vraj v Tolstopalceve zaistila päť „opaskov mučeníkov“, ktoré používajú atentátnici. Polícia získala informácie o „základni teroristov“, a preto dedinu v noci na včera obkľúčili. Potom špeciálne komando vniklo do objektu, kde našli výbušniny zodpovedajúce šiestim kilogramom klasickej trhaviny. Pri samovražedných atentátoch v júli bolo v Moskve zabitých 14 ľudí. Podľa ruských úradov mali útok na svedomí čečenské atentátničky. Predstavitelia čečenských separatistov však obvinenia z teroru odmietajú. (čtk)