Kam zmizli peniaze z Európskeho štatistického úradu a prečo Európska komisia zareagovala až tak neskoro?Keď pred tromi rokmi predseda Európskej komisie Romano Prodi preberal úrad po Jacquesovi Santerovi, povedal, že bude uplatňovať „nulovú toleranciu“ k podvodom a korupcii. Tieto slová od neho všetci prijali s úľavou, pretože Santerova komisia musela odísť pre korupčné škandály a spôsobila, že Brusel časť verejnosti vníma ako hniezdo podvodníkov, ktorí posúvajú kšefty svojim kamarátom.
Teraz mu však podľa pozorovateľov hrozí, že bude nasledovať osud svojho predchodcu. Prodiho nočnou morou sa stal Eurostat - Európsky štatistický úrad, ktorý zaviedol veľmi zvláštny spôsob narábania so zverenými finančnými prostriedkami.
Eurostat, ktorého bývalý šéf Yves Franchet a jeho zástupca Daniel Byk pôsobia už len ako „poradcovia „ úradu, si vytváral finančné rezervy na tajných účtoch. Tie vznikali tak, že sa zvyšovali hodnoty kontraktov. Rozdiel medzi reálne vyplatenými peniazmi a sumami uvádzanými v oficiálnom účtovníctve prevádzali na tajné účty.
Nikto sa nechce vyjadriť, či ich používali na osobné obohatenie a koľkí ľudia boli v transakcii zapletení. Vie sa však, že takto sa „presúvali“ milióny eur.
To, čo sa dialo v Eurostate, mohlo a môže sa pokojne praktizovať aj v ostatných bruselských úradoch. Komisár Neil Kinnock už požiadal komisárov, aby skontrolovali všetky úrady v ich kompetencii, či nemajú podobné tajné účty.
Prodiho komisia na zlyhanie Eurostatu podľa europoslancov reagovala neskoro. Podľa doterajších zistení totiž Franchet uplatňoval svoje praktiky počas celého jej doterajšieho pôsobenia. Navyše, už od marca je známe, že francúzska polícia vyšetruje Francheta a Byka pre podozrenie, že 900-tisíc eur na ich účtoch v luxemburskej banke malo figurovať na účte Eurostatu.
Franchet je zapletený aj do ďalšej kauzy - podľa internetového servera Euobserver figuruje v štyroch firmách, ktoré vyšetruje protikorupčná jednotka OLAF. Firmy údajne vlastní manžel jednej z riaditeliek Eurostatu. Jedna z firiem - Eurocost vraj bankrotuje a dlhuje komisii asi milión eur.
Komisia však Francheta a Byka zbavila funkcií až v máji a až pred dvoma týždňami zrušila kontrakt s francúzskou konzultačnou firmou Planistat (v polovici tohto týždňa aj pozastavila na dva mesiace zmluvy s jej subdodávateľmi), ktorá predávala údaje z Eurostatu súkromným firmám. Firmu tiež vyšetruje OLAF.
Europoslanec Herbert Bösch, ktorý pred dvoma rokmi vypracoval správu o boji proti podvodom v únii, si myslí, že postup komisie nepomôže vyriešiť nezrovnalosti v Eurostate.
Zdroje blízke Prodimu však tvrdia, že celá kauza sa podarí udžať len na úrovni Eurostatu. Iné zdroje uvádzajú, že sa chystá zemetrasenie podobné pádu Santerovej komisie.
V každom prípade bude Prodi po letných prázdninách vypovedať pred výborom Európskeho parlamentu na kontrolu rozpočtu. Koncom septembra svoju správu zverejní aj OLAF.
JANA MIKUŠOVÁ