
Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin presadil dôchodkovú reformu aj napriek masívnym odporom odborov. ILUSTRAČNÉ FOTO TASR
Vládna pravica disponuje v parlamente absolútnou väčšinou hlasov. Ľavicová opozícia síce hlasovala proti, no na odmietnutie návrhu to nestačilo.
Podstatou dôchodkovej reformy je predĺženie času prispievania do systému, ktorým sa má vyvážiť starnutie populácie. Štátnym zamestnancom sa zvýši z 37,5 na 40 rokov, čím zmizne ich privilégium oproti súkromnému sektoru. Do roku 2020 sa bude dať postupne predlžovať čas prispievania na plnú penziu na 42 rokov.
„Prijatím reformy, na ktorú Francúzi čakali desať rokov, sa nám podarilo splniť našu úlohu,“ vyhlásil minister práce a sociálnych vecí Francois Fillon. Presadiť dôchodkovú reformu sa totiž nepodarilo niekoľkým predchádzajúcim francúzskym kabinetom. Predĺženie pracovného života sa značnej časti verejnosti nepáčilo ani tentoraz, premiér Jean-Pierre Raffarin sa však k protestom a štrajkom postavil veľmi nekompromisne. Aj keď štrajky zamestnancov verejnej dopravy v máji a júni takmer paralyzovali krajinu, odmietol si s odborármi znovu zasadnúť k rokovaciemu stolu. Premiér síce stratil dosť bodov v prieskumoch popularity, reformu však nakoniec presadil. Rokovanie o reforme sa v parlamente vlieklo veľmi dlho vinou množstva pozmeňovacích návrhov, ktoré sa márne snažila presadiť ľavicová opozícia. Raffarin však vo štvrtok na tlačovej konferencii odmietol sláviť víťazstvo, keď poznamenal, že schválenie reformy je len čiastkovým úspechom. Na jeseň chce totiž vyrukovať s ďalšími reformnými návrhmi, ktoré sa majú týkať napríklad financovania zdravotníctva. „S odborárskymi organizáciami plánujeme obnoviť dialóg,“ sľúbil ministerský predseda. Už od začiatku nového školského roku však bude musieť zrejme opäť čeliť protestom učiteľov, ktorí odmietajú plánované zmeny v školstve.
(čtk)