
V júni navštívil pápež tretíkrát Chorvátsko. Vítali ho davy veriacich. FOTO - ARCHÍV TASR
Podľa protokolu je zvykom, že na omše sú pozvaní všetci poslanci, vláda a diplomatický zbor. Národná rada preto rozposlala predsedom poslaneckých klubov list, aby nahlásili predbežné počty záujemcov o účasť na omši v Petržalke. Oficiálne pozvánky dostanú až v polovici augusta.
Návšteva bude práve v čase schôdze parlamentu, na ktorej sa má opätovne hlasovať o prezidentom vrátenej novele interrupčného zákona. Je preto dosť možné, že odporcovia aj zástancovia interrupcií sa ocitnú na omši v jednej lavici.
Kresťansky orientované strany si pápežovu omšu určite nedajú ujsť, ale chystajú sa na ňu aj poslanci ANO. „Je to jeden z najvýznamnejších, najcharizmatickejších ľudí, akí vôbec na svete sú, preto si to určite nenechám ujsť,“ povedal poslanec Jozef Banáš pre SME. Na omšu príde aj jeho kolegyňa Eva Černá. „Ak dostanem pozvánku, určite pôjdem,“ povedala. Podľa nej záujem vyslovili viacerí poslanci ANO.
Ako povedal pre SME predseda poslaneckého klubu HZDS Ján Kovarčík, v klube nepozná poslanca, ktorý by nechcel ísť. „Pôvodne sme chceli prísť aj s rodinami, bohužiaľ, každý si môže priviesť len jedného príslušníka rodiny,“ povedal Ján Kovarčík z HZDS.
Naopak, Ústredný výbor KSS zakázal svojim poslancom ísť na omšu. S pápežom sa môžu stretnúť len v prípade nejakého oficiálneho prijatia na pôde štátnych orgánov.
„Ja som zastával iný názor – že to je štátna návšteva a že by sme mali ísť, no rešpektujem názor Predsedníctva ÚV KSS,“ povedal pre SME poslanec Ivan Hopta, ktorý bol nedávno členom delegácie, čo bola na návšteve u pápeža vo Vatikáne. „Mám pocit, že sa z toho začína robiť trochu politické divadlo a zaváňa mi to aj nejakými obchodnými aktivitami,“ povedal Hopta. Prípravy na príchod pápeža mu pripomínajú“ atmosféru z minulej éry, keď mal na Slovensko prísť generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu“.