V minulom volebnom období neboli politici schopní volebný zákon zmeniť. Vidíte šancu, že nový návrh v parlamente prejde?
„Návrh je posunom dopredu. Zdá sa mi, že by bolo žiaduce ho schváliť.“
V každom volebnom kraji bude strana musieť zložiť polmiliónovú kauciu. Je to dobré riešenie aj pre menšie strany, ktoré majú problém s peniazmi?
„Inštitút kaucie je dobrý, otázka je jej výška. Výhrady môžu mať menšie strany, ale je otázka času, kedy dôjde k takému preskupeniu na politickej scéne, že sa počet strán zmenší. Pozitívom zákona je, že trošku prečistí politickú scénu a nebudú kandidovať strany, ktoré nie sú štyri roky činné. Strany, ktoré nemajú šancu dostať sa do parlamentu, majú príležitosť v komunálnych a regionálnych voľbách.“
Slovensko by malo mať štyri volebné kraje. Prečo práve štyri?
„Nepoznám dôvod, prečo sa navrhovateľ rozhodol pre štyri kraje. Zákon by pokojne mohol kopírovať osem vyšších územných celkov.“
Voľby majú byť len v sobotu. Nie je výhodnejšia nedeľa?
„Jednodňové voľby vyjdú lacnejšie. Je to prax Európskej únie, kde sú voľby zväčša jeden deň. Nepochybujem, že to môže mať vplyv na účasť. Ak by boli voľby v nedeľu, môžeme očakávať reakciu niektorých cirkevných kruhov. V sobotu budú vo výhode strany, ktoré majú väčšiu podporu na vidieku. Mestskí ľudia viac cestujú, chodia na víkendy.“
Ruší sa sedemdňové moratórium na uverejňovanie prieskumov verejnej mienky. Je to dobrý nápad?
„Je to pozitívum. Prieskumné údaje budú čerstvejšie a bude menej polemík o objektívnosti prieskumov. Navyše, konkurencia medzi agentúrami je taká vysoká, že vnímať prieskumy ako vec ovplyvňovania je mylné. Občan môže prieskumy porovnávať. Ktorá agentúra by riskovala nejakú neférovú hru, keď prieskumy na druhý deň hneď overia samotné výsledky volieb!“
Smer hovorí, že treba znížiť počet poslancov zo 150 na 120 alebo až 100 a zaviesť zmiešaný alebo väčšinový systém. Zaručí to vyššiu kvalitu parlamentu?
„Rozhodne nie. Zďaleka nie je čas na zmenu systému. Sťažila by sa predvídateľnosť vývoja a mohol by sa stať ťažko odhadnuteľným. Predpokladalo by to dve, tri väčšie strany, ktoré na Slovensku nie sú. Naopak, vítam, že zákon neprináša radikálne zmeny a že sa posilnili prvky väčšinového systému - najmä pri výbere kandidátov preferenčnými hlasmi.“ (sp)