Vyvolala ju žiadosť maďarského ministra bez kresla pre otázky integrácie do Európskej únie a bývalého hlavného vyjednávača Endre Juhásza, aby sa Maďarsko a ďalšie krajiny, ktoré sa o necelý rok stanú členmi, mohli výraznejšie zapojiť do prejednávania otázok spojených s budúcnosťou únie. Žiadal napríklad účasť Maďarska na prístupových rokovaniach s Rumunskom a Bulharskom, ktoré by sa mali stať členmi únie v roku 2007. Juhász dokonca povedal, že by Maďarsko nemuselo schváliť vstup Rumunska, ak sa nebude môcť na rokovaniach podieľať.
O účasť Maďarska na rokovaniach s Rumunskom a Bulharskom v utorok komisára EU pre rozšírenie Güntera Verheugena požiadal aj minister zahraničia László Kovács. Komisár vraj snahu Budapešti privítal. Medzitým už bol oheň na streche.
Rumunsko je podobne ako Slovensko veľmi citlivé na to, že by jeho tradičný protivník mohol mať akýkoľvek vplyv na osud krajiny. Juhászovu žiadosť a možnosť maďarského neschválenia členstva Rumunska Bukurešť chápala ako jednoznačnú hrozbu a rozhodne to odmietla.
Podľa hovorcu rumunského ministerstva zahraničných vecí Cosmina Dobrana chce jeho krajina viesť aj naďalej rokovania iba so súčasnými 15 členskými štátmi. „Maďarsko by malo objasniť, čo majú Juhászove vyhlásenia znamenať,“ povedal pre denník Adevarul minister zahraničia Mircea Geoana.
Hlavné rumunské denníky včera o maďarskej žiadosti a rumunskom odmietnutí rozhorčene informovali na titulnej strane. Podľa Curierul National hrozí, že by sa rumunský vstup do únie mohol dostať do maďarského poručníctva. Denník Curentul požiadavku Budapešti hodnotí ako snahu pomstiť sa za porážku, ktorú jej Bukurešť spôsobila v bitke o krajanský zákon.
„Pán Juhász sa v žiadnom prípade nevyhrážal,“ snažil sa včera krízu zažehnať hovorca maďarského ministerstva zahraničia Tamás Tóth, podľa ktorého sa chce Maďarsko na prístupových rokovaniach zúčastniť s dobrými úmyslami. „Stojíme v čele tých štátov, ktoré sa zasadzujú o ďalšie rozšírenie, a určite nemáme záujem na spomalení integrácie,“ tvrdí Tóth.
PETER MORVAY